Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

борозни вибирають викопала використовують висаджують восени глибину держаками держаки коріння краях листя однорічні плуг посадки прибирання рослини урожаю хріну частину


 

ГоловнаАгротехніка

Агротехніка


Під хрін вибирають ділянки з легкою, багатою перегноєм грунтом, бажано річкові заплави. На важких глинистих грунтах урожай знижується коріння виходить недоброякісним, розгалуженим, прибирання їх важко.

Зяб під хрін орють на глибину 35-40 см з вживанням грунтопоглиблювачів. У глибокому орному шарі корні швидше товщають, на них утворюється багато однорічних приростів.

Під оранку вносять 60-70 т гною, 3-4 ц суперфосфату, 1 ц хлористого калія, а навесні при передпосівній обробці - 3 ц аміачної селітри на 1 га.

Посадочний матеріал заготовлюють восени, при прибиранні урожаю. Вибирають однорічні держаки, що утворюються на ніжнем частині материнського рослини, завдовжки 25-30 см і завтовшки 0,7-1,0 див. Тонші держаки протягом одного року не утворюють досить потовщених коріння і їх доводиться обробляти два сезони без тієї, що викопала, що здорожує собівартість продукції.

Для того, щоб правильно посадити держаки, в процесі їх заготівки необхідно позначати морфологічно верхні і ніжніє кінці: ту частину держака, яка знаходиться ближчим до материнської рослини відділяють поперечним зрізом, а ніжнюю - косим. Від одного однорічного кореня нарізують 2-3 держаки. На 1 га посадки заготовляють 1-1,5 т держаків. Зберігати їх треба в овочесховищах при температуре біля 0°, перешаровувавши піском або землею.

При недоліку посадочного матеріалу для держаків бере і тонше коріння. В цьому випадку їх висаджують в гряди (за схемою 50х35 см) для дорощення і лише наступного року використовують для посадки в полі.

Весной перед посадкою держаки обтирають грубою мішковиною або тильною стороною ножа, аби видалити всі бічні нирки середньою частини і, таким чином, не допустити утворення бічного коріння і здобуття деформованих кореневищ. Верхню частину держака, де розвивається листя залишають неочищеною на 1-1,5 см, а ніжнюю, де утворюється однорічне коріння, - на 2-3 див.

Як тільки стан грунту дозволить приступити до польовим роботам, держаки висаджують на підготовлену з осені ділянку. Найкращі результати дає посадка в похилому положенні на дно або по краях борозни. При посадці на дно борозни під верхню частину держака з країв підкидають землю, аби верхня частина держака була прісыпана на 3-5 см, а ніжняя - на 12-15 див. При посадці по краях борозни виходить природний нахил. Відстань між борознами - 70 см, між держаками - 40 див.

Висаджувати держаки можна і рассадопосадочной машиною у агрегаті з тракторами, забезпеченими ходоуменьшителямі (продуктивність - 1,5 га за 8 ч роботи). Якщо верхній шар грунту сухий, то при посадці треба ділянку поливати.

Першу міжрядну обробку проводять на початку відростання листя на глибину 6-8 см, другу — в середині червня на глибину 1012 див.

За період вегетації плантації 5-би раз поливають по 300-400 м3/га води.

При появі хвороб - плямистості листя іржа - рослини обприскують 2-3 рази 1%-ной бордоськой рідиною (600-800 л/га).. Для знищення шкідників - лістогриза ріпчастого листоїда, земляної блішки - застосовують 0,3%-ний хлорофос (400 л/га) або 2,5%-ний дуст вофатоксу (20 кг/га).

Прибирають хрін пізньою восени, в кінці зентября - початку жовтня, якщо коріння досягло товщини не менше 2 див. Інакше плантацію залишають ще на один рік. Листя заздалегідь скошує. На великих площах для прибирання хріну використовують навісний плуг, призначений для викопали сіянців в плодово-ягідних розплідниках. Плуг агрегатують з тракторами обладнаними гідравлічною системою. Глибина тієї, що викопала від 40-50 до 70 див. При однорічній культурі хріну прибирання буває якісним, а при дворічній - потрібний моренашка поля плугом без відвала. Підкопування хріну можна також виробляти свеклопод'емникамі, картоплекопачами, ретельно вибираючи всі великі і дрібні коріння. Уручну хрін прибирають садовими вилами.

При прибиранні плантації приблизно половину урожаю складають дворічне коріння (товарна продукція), а останню частину - однорічні, використовувані для посадки наступного року.

Насінництвом хріну не займаються, оскільки розмножують його кореневими держаками. Відбір рослин проводять по урожайності гостроті смаку. Особливо коштовні форми з білими гладкими, малорозгалуженими соковитим корінням.

Товарне коріння хріну має бути прямими, гладкими завтовшки до 6 див. Боротьба з хворобами

Морква піражаєтся з хвороб білою і чорною гнилизною фомозом, сірою гнилизною, різоктонією, на семенниках - астпової жовтяницею (вірусне захворювання), з шкідників - найчастіше морквяною мухою. Біла гнилизна, або склеротинія, найнебезпечніше...

Дивіться також



Сорти

В залежності від гостроти смаку, пов'язаної з вмістом ефірних масел, сорти цибулі ділять на три групи - гострі, напівгострі і солодкі. Гострі сорти більше містять сухої речовини, цукру і ефірного...
Добрива

Дослідами науково-дослідних установ, а також практикою передових господарств доведена висока ефективність органічних і мінеральних добрив, що вносяться під овочеві культури. Тому добриво овочевих культур - обов'язковий агротехнічний прийом. Аміачна селітра....

Салат

Є три різновиди салату - аркушевий, качановий, ромен. Салат - однорічна рослина з сімейства складноцвітих. Розвиток його починається із стадії розетки. В качанового салату вона розростається в качан. Характерною особливістю...