Агротехніка Під хрін вибирають ділянки з легкою, багатою перегноєм грунтом, бажано річкові заплави. На важких глинистих грунтах урожай знижується коріння виходить недоброякісним, розгалуженим, прибирання їх важко.
Зяб під хрін орють на глибину 35-40 см з вживанням грунтопоглиблювачів. У глибокому орному шарі корні швидше товщають, на них утворюється багато однорічних приростів.
Під оранку вносять 60-70 т гною, 3-4 ц суперфосфату, 1 ц хлористого калія, а навесні при передпосівній обробці - 3 ц аміачної селітри на 1 га.
Посадочний матеріал заготовлюють восени, при прибиранні урожаю. Вибирають однорічні держаки, що утворюються на ніжнем частині материнського рослини, завдовжки 25-30 см і завтовшки 0,7-1,0 див. Тонші держаки протягом одного року не утворюють досить потовщених коріння і їх доводиться обробляти два сезони без тієї, що викопала, що здорожує собівартість продукції.
Для того, щоб правильно посадити держаки, в процесі їх заготівки необхідно позначати морфологічно верхні і ніжніє кінці: ту частину держака, яка знаходиться ближчим до материнської рослини відділяють поперечним зрізом, а ніжнюю - косим. Від одного однорічного кореня нарізують 2-3 держаки. На 1 га посадки заготовляють 1-1,5 т держаків. Зберігати їх треба в овочесховищах при температуре біля 0°, перешаровувавши піском або землею.
При недоліку посадочного матеріалу для держаків бере і тонше коріння. В цьому випадку їх висаджують в гряди (за схемою 50х35 см) для дорощення і лише наступного року використовують для посадки в полі.
Весной перед посадкою держаки обтирають грубою мішковиною або тильною стороною ножа, аби видалити всі бічні нирки середньою частини і, таким чином, не допустити утворення бічного коріння і здобуття деформованих кореневищ. Верхню частину держака, де розвивається листя залишають неочищеною на 1-1,5 см, а ніжнюю, де утворюється однорічне коріння, - на 2-3 див.
Як тільки стан грунту дозволить приступити до польовим роботам, держаки висаджують на підготовлену з осені ділянку. Найкращі результати дає посадка в похилому положенні на дно або по краях борозни. При посадці на дно борозни під верхню частину держака з країв підкидають землю, аби верхня частина держака була прісыпана на 3-5 см, а ніжняя - на 12-15 див. При посадці по краях борозни виходить природний нахил. Відстань між борознами - 70 см, між держаками - 40 див.
Висаджувати держаки можна і рассадопосадочной машиною у агрегаті з тракторами, забезпеченими ходоуменьшителямі (продуктивність - 1,5 га за 8 ч роботи). Якщо верхній шар грунту сухий, то при посадці треба ділянку поливати.
Першу міжрядну обробку проводять на початку відростання листя на глибину 6-8 см, другу — в середині червня на глибину 1012 див.
За період вегетації плантації 5-би раз поливають по 300-400 м3/га води.
При появі хвороб - плямистості листя іржа - рослини обприскують 2-3 рази 1%-ной бордоськой рідиною (600-800 л/га).. Для знищення шкідників - лістогриза ріпчастого листоїда, земляної блішки - застосовують 0,3%-ний хлорофос (400 л/га) або 2,5%-ний дуст вофатоксу (20 кг/га).
Прибирають хрін пізньою восени, в кінці зентября - початку жовтня, якщо коріння досягло товщини не менше 2 див. Інакше плантацію залишають ще на один рік. Листя заздалегідь скошує. На великих площах для прибирання хріну використовують навісний плуг, призначений для викопали сіянців в плодово-ягідних розплідниках. Плуг агрегатують з тракторами обладнаними гідравлічною системою. Глибина тієї, що викопала від 40-50 до 70 див. При однорічній культурі хріну прибирання буває якісним, а при дворічній - потрібний моренашка поля плугом без відвала. Підкопування хріну можна також виробляти свеклопод'емникамі, картоплекопачами, ретельно вибираючи всі великі і дрібні коріння. Уручну хрін прибирають садовими вилами.
При прибиранні плантації приблизно половину урожаю складають дворічне коріння (товарна продукція), а останню частину - однорічні, використовувані для посадки наступного року.
Насінництвом хріну не займаються, оскільки розмножують його кореневими держаками. Відбір рослин проводять по урожайності гостроті смаку. Особливо коштовні форми з білими гладкими, малорозгалуженими соковитим корінням.
Товарне коріння хріну має бути прямими, гладкими завтовшки до 6 див. Поради любителям
Поради любителям На присадибному городі листові овочі доцільно вирощувати як ущільнювач - на укосах гряд або між рослинами середньостиглої капусти. Можна також кріп, салат і шпинат посіяти на одній грядці...
Дивіться також
Агротехніка
Під гарбуз відводять добре освітлювані сонцем захищені від вітру ділянки з глибоким структурним родючим грунтом. У овочевому сівозміні вона добре плодоносить після добрив гноєм капусти. Грунт готують так само, як... | Редис
Редис - коштовна овочева культура. Скороспілість, різноманітність по термінах дозрівання і способам культури дозволяють мати свіжий редис впродовж декількох місяців у році. Особливо коштовний він навесні. Редис містить багато вуглеводів,... |
Сорти
Рожево-червоний з білим кінчиком. Виведений колишньою Грібовськой і Бірючекутськой овочевими селекційними дослідними станціями. Середньоранній сорт. Вегетаційний період 28-33 дні. Використовується в основному для вирощування в відкритому грунті, припридатний і для...
|