Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

вирощування грунт дозрівання зберігання калія лука насіння посадки прибирання ріпки рослини севок спосіб спушення суперфосфату температурі урожай хворі хлористого цибулини


 

ГоловнаЦибуляАгротехніка

Агротехніка


Сорти цибулі з довгим вегетаційним періодом вирощують в дворічній культурі через севок, сорти з коротким

вегетаційним періодом - через севок, а також в однорічній культурі шляхом безпосереднього висіву насіння в полі.


Вирощування ріпки з севка - найпоширеніший спосіб. В цьому випадку від сім'я до продовольчої ріпки лук розвивається 2 роки, а до сім'я - 3. Ст перший рік з насіння (чорнушки) отримують цибулину - севок. На другий рік з севка вирощують ріпку (продовольчу і матку), а на третій з ріпки-матки - насіння.



Вирощування лука-севка.

Севком називають дрібний лук (діаметром 1-3 см), вирощений за один рік з сім'я. Краще всього його розміщувати після культур, під які вносили гній а також після раноубіраємих овочів, що залишають чисте від сорняков поле. У цьому відношенні хорошими попередниками для лука є бобові культури огірки, рання капуста, картопля. Не рекомендується вирощувати севок лука, оскільки в цьому випадку виникає небезпека поразки його цибульною мухою і головешкою. У сівозміні його можна повертати на колишнє місце через 3 роки. Добрі результати дає вирощування лука на заплавних землях.



Обробка грунти звичайна. Осенью, після прибирання попередників, виробляється лущення, а в вересні - під'їм зяб. Якщо під попередники не вносили гній, то під зяб доцільно внести 30-40 т/га перегною, що добре перепрів, 3-3,5 ц/га суперфосфату, 0,5 ц/га хлористого калія. Не слід вносити свіжий гній. Він викликає посилене розростання листової маси, затримує дозрівання цибулин і погіршує зберігання їх в зимовий період.



Рано навесні, як тільки можна почати роботи, ділянку боронують зубовою бороною в 2 сліду.



Посів на севок производят в найраніший термін - кінець квітня - початок травня, аби виключити утворення цибулин з товстою шийкою і добитися повного їх визрівання. Норма висіву чорнушки 70-80 кг/га. Насіння заздалегідь в течію доби замочують у воді, потім підсушують до сипкого стану і протравлюють препаратом ТМТД (6 г на 1 кг насіння).



Сіють дворядковим, трьохрядковим і багаторядковим (до 10 строчок) способами сівалками. Багаторядковий посів сприяє здобуттю севка, що найбільш вирівнюється. Відстані між стрічками 45-50 см у стрічці між рядами - 20 див. Але якщо грунт засмічений, то кращі результати дає однорядковий посів з відстанню ряд від ряду 45 див. Глибина закладення насіння 2,5-3 див. Після посіву "обов'язкове накочення гладкими катками.



Схід з'являються на 10-14 день після посіву. Під час вегетації рослин для знищення бур'янів і кірки грунт спушують культиваторами з пасивними робітниками органами. Посіви обробляють гербіцидами.



Треба врахувати, що жодна овочева культура не дає такого ефекту від спушення грунту як лук, і не знижує урожаю від ущільненого грунту, особливо в першу половину вегетація. При першій міжрядній обробці на культиватори ставлять - плоськорежущие лапи, при подальших - що спушують.



Поливають севок 4-6 разів за літо дощувальними установками по 300-350 м3/га. За кожним поливом повинне слідувати спушення. Поливи і спушення припиняють за 30 днів до прибирання. Після появи 1-2 справжнього листя рослини підгодовують: 50 кг аміачної селітри, 90 кг суперфосфату і 30 кг хлористого калія на 1 га. Схід не проріджує.



Прибирання і зберігання.

В середині серпня севок підгодовують лукопод'емником механічною скобою або лукоуборочной машиною. Остання викопує лук укладає його у валок для просушування, підбирає валяння і вантажить оберемок в транспортні засоби. Визрілий севок має верхню, що підсохнула, забарвлену луску і міцно соєдіненниє з цибулиною еластичне листя. Висмикнуті рослини залишають на 5-8 днів в широких стрічках для просушування на сонці. При .дождлівой погоді лук відразу ж відвезли під навіси і там сушать.



У процесі сушки в полі севок кілька разів помішують граблями, потім переносять його в приміщення, де висушують ще 10-15 днів. За цей час він добре дозріває, перо і шийка остаточно засихають, а цибулини покриваються сухими чешуямі. Севок, що недозріває, просушують в добре вентильованих лукосушилках при температурі 25-30° і вологості повітря не вище 65-70%. Висохле перо відтирають на лукоотміночном пункті ЛПС-6 або обрізують уручну, залишаючи на севке "чубок" завдовжки близько 0,5 див.



При механізованій технології висушений лук підробляють на сортувальному пункті, який очищає цибульну масу від домішок, відділяє п,еро від лука сортує, занурює його в транспортні засоби.



Що проростають цибулини, а також луковічки-толстошеивідбирають і використовують для посадки в теплицях або парниках для тієї, що вигнала зеленого пера, хворі відбраковують. Середній урожай лука-севка 80-120 ц/га. Невелику кількість севка сортують на ручних решетах з такою ж відстанню між планками дна, як і в сортування. Дрібний і середні севок використовують для посадки, великий - на продовольство або для тієї, що вигнала лука на перо.



Зберігають севок в спеціальному лукохраніліще. Стелажі роблять з металевої сітки з дерев'яними бортами або з сухих дощок на відстані 45-50 см один від одного. Нижній стелаж має бути на висоті 15-20 см від підлоги. Товщина насипу лука 15-20 див. Спосіб зберігання холодно-тепловий. З осені температуру підтримують 18-20°, а після настання стійких морозів її знижують до 1-3° тепла. Весной з настанням теплої погоди, температуру знову підвищують до 25-30°, протягом 5 днів добре просушують севок, після чого до висадки в грунт його зберігають при температурі не нижче 18-20°.



Для профілактіки захворювання лука помилковою борошнистою росою севок в кінці періоду зберігання прогрівають протягом 8 ч при температурі 40°, після чого ретельно перебирають видаляють всі хворі і висохлі цибулини.



Вирощування лука-ріпки з севка.

Кращими грунтами для вирощування є заплавні помірно вологі. Для підготовки лука-севка до машинної сівби використовують наступні машини механізованої потокової лінії: приймальний бункер, барабанну отмінку, сортування лука і стрічкові перебиральні столи. Відсортований матеріал переглядають робітники на стрічково-перебиральних столах і відбирають пошкоджені цибулини, пророслі і хворі. Далі цибулю затарюють в мішки.



Кращим посадочним матеріалом є севок діаметром 1,5-2,2 див. Крупний севок дає вищий урожай, Але його для посадки потрібний в 2-3 рази більше, ніж середнього. Аби захистити рослини від пошкодження цибульною мухою, рекомендується перед посадкою замочити севок на 2 ч у розчині марганцевокислого калія (0,5 г на 10 л води)



Лук на ріпку висаджують услід за посівом насіння на севок. Ранні терміни посадки сприяють швидкому утворенню кореневої системи, хорошому визріванню цибулин і підвищують урожай.



Спосіб посадки - однорядний і стрічковий. Карагандинська сільськогосподарська дослідна станція рекомендує дворядковий стрічковий спосіб посадки з відстанню між стрічками 45-50 см між строчками в стрічці - 20 см, а в ряду дрібні севок висаджують на 5-6 см, середній на 6-8 см, великий на 8-10 див. Цибулини закладають на 2-2,5 див. Глибша посадка утрудняє проростання і зростання цибулин, а також затримує їх дозрівання.



Лук чуйний на вологість грунту і її родючість, особливо в першу половину вегетація оптимальні умови для розвитку лука-ріпки створюються при підтримці вологості грунту 75-80% від граничної польової вологоємкості в перший період вегетації і 65-70% в період формірованія цибулин.



Відразу після посадки поливають, а потім спушують грунт. Подальші прополки і спушення проводять у міру потреби. Першу підгодівлю дають рослинам після появи сходу (0,5-1 ц аміачної селітри, до 1 ц суперфосфату і 0,3 ц хлористого калія на 1 га), другу через 15-20 днів (0,3-0,5 ц аміачної селітри, 0,5-1 ц суперфосфату і 0,3-0,4 ц хлористого калія на 1га).



По даним Карагандинської сільськогосподарської дослідної станції, найбільш високий урожай цибулі був отриманий при 5-би поливах з поливною нормою 400-500 м3/га. Поливи припиняють за місяць до прибирання.



Двох-трикратне видалення стрілок на початку їх появи підвищує урожай лука на 20-40%.



Якщо за 15-20 днів до передбачуваного терміну прибирання стає очевидним, що цибулини не встигнуть дозріти (бадилля потужне, зелене), необхідно бритвеними лапами культиватора або плоскорізами підрізувати коріння рослин. В цьому випадку приплив з почви живильних речовин до рослини припиняється, і процес дозрівання цибулин прискорюється. В окремих випадках для прискорення дозрівання цибулин бадилля накочують дерев'яними катками.



Прибирання і зберігання

. Прибирають лук в кінці серпня-початку вересня з таким розрахунком, аби він не попав під заморожування сильніше 3°. Листя до цього часу починають усихати і вилягати, а шийка цибулини стає м'якою. Для прибирання краще вибрати суху погоду.



Продовольчий цибулю зберігають в лукохраніліще при температурі від 1 до 3° тепла і відносної вологості повітря 80-90%. Для продуктивнішого використання ємкості приміщень і кращої вентиляції лука його складають в мішки з валикочарункової мішковина або спеціальні сітки. Добрі результати дав досвід зберігання продовольчого лука в холодильниках крупних промислових центрів (при постійній температурі мінус 2° відходи лука зводяться до мінімуму). Вирощування посівом насіння

Для вирощування лука на ріпку в однорічній культурі з насіння краще всього використовувати сорт Каратальський. Основна обробка грунту і добрива ті ж, що і при культурі ріпки з севка. Насіння...

Дивіться також



Морква

Морква по праву називають коморі вітамінів. Вона містить багато каротину (провітаміну А), вітаміни B1, В2, З, РР і В9, цукру, мінеральні солі, азотисті та інші корисні для організму людини речовини....
Квасоля

Овочеву квасолю обробляють для здобуття недозрілих бобів, які використовують в їжу у відвареному вигляді, - в супах, соусах або приправах до м'ясних блюд. Споживання сирих бобів може привести до важкого...

Агротехніка

Кращі грунти для щавлю - багаті перегноєм суглинки з глибоким орним горизонтом. Добре зростає також на заплавах, але перші весняні збори урожаю в цьому випадку запізнюються на 2-3 тижні в...