Вирощування під плівкою
Аби краще прогрівався грунт, доцільно застосовувати переносні плівкові укриття що прискорює ту, що вигнала лука-пера на 10-12 днів. Середній урожай 400-450 ц/га.
Для здобуття ранньої зелені часто вирощує батун. Сіють його другою культурою зазвичай після збирання врожаю раннейкапуста, не пізніше першої половини липня. При обробці грунту на 1 га вносять 50-60 гною, що розклався, або перегною, 1,5-5 ц аміачної селітри, 3-4 ц суперфосфату і 1,5-2 ц хлористого калія. Посів - багаторядковим способом на відстані 20 см ряд від ряду. Норма висіву насіння 14-15 кг/га. Схід лука прополює, в суху погоду поливають.
Для ранішої вигнала пера навесні, в кінці березня, ділянку очищають від снігу видаляють відмерле листя і відразу ж встановлюють плівкові укриття. На початку травня батун прибирають, викопуючи рослини разом з корінням (без плівкового укриття зелень буває готова до прибирання до 15-20 травня).
Підкопують батун корнепод'емником, оскільки він висмикується із землі важче ріпчастого лука. Після вибірки з грунту лук ретельно обтрушують від землі, обрізують коріння і укладають в ящики.
При багатолітній культурі лука-батуна навесні і літом 3-4 рази зрізають листя, але при цьому треба мати на увазі, що зрізунниє листя швидко в'яне і засмічується.
Вирощування лука-пера в теплицях. Лук ріпчастий на зелень займає одне з основних місць в тепличному овочівництві. Для цієї мети використовують лук-вибірок з діаметром 2-4 див. Кращими для тієї, що вигнала є многозачатковиє сорти.
Для прискорення тієї, що вигнала зеленого пера цибулини піддають спеціальною передпосадковою підготовці. Існує декілька способів такої підготовки.
1. Цибулини укладають в купи в теплому приміщенні (наприклад, в тамбурі теплиці), поливають теплою водою (40-45°), вкривають солом'яними матами і витримують 5-7 днів. У купі цибулини бажано перешаровувати тирсою. 2. Вибірок замочують у воді (35-40°), витримують при цій температурі протягом 12-15 ч і не пізніше чим через добу висаджують. 3. Вельми ефективний спосіб підготовки посадочного матеріалу — обрізання верхньої частини цибулини (шийки). В обрізаних цибулин швидше відростає листя. 4. За наявності великої кількості хворих, але придатних для посадки цибулин застосовують сухе прогрівання - в течію 5-7 днів вибірок прогрівають при температурі 30° і відносною вологості повітря 80-90%.
В теплицях економічно вигідно виганяти перо з кореневищ лука-батуна. Семена посадочного матерала батуна не перевищує 30 коп. на 1 м2 посадки, що дає можливість понизити собівартість зеленого лука-батуна приблизно в 3 рази по порівнянню із зеленню цибулі. Час тієї, що вигнала батуна скорочується на 10-11 днів, він зростає при нижчих температурах, посадки батуна економлять на 1м2 8-10 кг дорогого вибірка цибулі, а урожай батуна на 5-6 кг з 1 м2 більше.
Кореневища батуна беруть з 3-річної ділянки після подпаш-ки плоскорізом на глибині 14-16 див. Зберігають їх в овочесховищах в штабелі перешарованими піском. Можна при відкритті пласти укладати в ящики які штабелюют біля теплиці, у міру потреби ящики заносят в теплицю. Грунт для тієї, що вигнала звичайний, заготовлений для основної культури теплиць. Шар його 12-15 див. На 1 м2 вносять 20 г аміачної селітри, 25 г суперфосфату, 15 г калійній солі. Цибулю садять мостовим способом: верхній шар грунту в 3-4 см зрушують вперед, потім розкладають цибулини і кореневища, засипають їх землею на 1-2 см, поливають теплою (30-35°) водою - 10 л/м2. На 1 м2 висаджують 15-16 кг вибірка або 8-12 кг кореневищ лука-батуна великого і середнього розміру (діаметр 1,2-1,8 см). Проміжки між ними засинають землею. Можна злегка присипати цибулини і зверху. Вдавлювати цибулини в землю не слідує, оскільки земля під ними ущільнюється, і що відростають коріння виштовхуватиме цибулину. Температура в теплиці має бути 20-22°. Поливають лук рідко, але рясно, на всю глибину грунтового шару, останній раз - за 3-4 дні до вибірки. Вологість повітря 70-75%. Теплиці не вентилюють. Досягши довжини пера 4-6 см дається перша підгодівля (40 г аміачної селітри, по 20 г суперфосфату г и калійной солі на 10 л води). На 1 м25 л розчину. Через 8-10 днів - друга підгодівля такою ж дозою добрив. Прибирають зелений лук через 22—25 днів після початку тієї, що вигнала. Перо прибирають цілими рослинами, завдяки чому продукція має привабливий вигляд і високі товарні якості.
Вирощування лука-пера в парниках. Землю беруть легку, перегнійну або суміш з рівних частин перегною і старої парникової землі. Шар грунту 12-15 см, повітряний простір над рамами 15-20 див. На одну раму вносять 30 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 20 г калійній солі. У ранніх парниках вибірок садять мостовим способом. Цибулини засинають землею на 1-2 див. Витрата посадочного матеріалу на раму 15-25 кг До початку відростання лука парники тримають під матами. Потім мати знімають: у дні з лютими морозами па декілька годин із слабкими - на весь світлий час дня. Поливають рідко, по так, щоб промочити землю на всю глибину. Парниковий лук буває готовим до реалізації через 30-40 днів.
Наряду з цибулею, яка доцільніше використовувати на продовольство практикується та, що вигнала на зелень лука-батуна. Цибулини беруть з ділянок батуна що підлягають перепахуванню.
Агротехніка батуна ще простіша, ніж цибулі. Грунт - звичайний. Висота шаруючи землі має бути не менше 15 див. Цибулини садять мостовим способом, присипаючи зверху тонким шаром землі. На одну раму йде 15-20 кг батуна. Після посадки поливають теплою водою, в перші дні температуру підтримують 10-12°, що сприяє кращому розвитку коріння. Потім її піднімають до 18-20° і підтримують на такому рівні протягом всього періоду вигнали. Відносна вологість повітря 70-75%.
Коли перо досягне 6-8 см дають першу підгодівлю (50 г аміачної селітри, 25 г суперфосфату і 25 г калійній солі на 10 л води). На раму - 15 л розчину. Через 8-10 днів підгодівлю повторюють. Провітрюють парники помірно. Товарна стиглість зеленого пера настає через 24-30 днів після початку вигнали.
Батун прибирають цілими рослинами.
Лук зелений свіжий має бути з пучком свіжого листя, чистий, без поразки хворобами і шкідниками, без стрілок. Довжина основної маси листя від кореневої шийки не менше 20 див. Упаковують в ящики. Укладання в тару рихле, з легким натиском, пошарово, зелень на зелень, коріння на коріння, врівень з краями тари. Капуста
Капустяна група овочів об'єднує капусту белокочанную, червонокачанну, савойську брюссельську, кольорову, брокколі, кольрабі, аркушеву, пекінську, китайську. Вирощується також кормова і декоративна капуста. Найбільш поширена белокочанная капуста. У північних зонах вона займає...
Дивіться також
Квасоля
Овочеву квасолю обробляють для здобуття недозрілих бобів, які використовують в їжу у відвареному вигляді, - в супах, соусах або приправах до м'ясних блюд. Споживання сирих бобів може привести до важкого... | Добрива
Дослідами науково-дослідних установ, а також практикою передових господарств доведена висока ефективність органічних і мінеральних добрив, що вносяться під овочеві культури. Тому добриво овочевих культур - обов'язковий агротехнічний прийом. Аміачна селітра.... |
Закон України Про кооперацію
Згідно ст.14 Закону України «Про кооперацію» асоційований член кооперативу - фізична або юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член...
|