Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

аміачної глибину грунт землею зростання калія капусти качани кочериги листя маточники насіння період посівом проводять рослин рядках селітри суперфосфату сходу


 

ГоловнаКапустаБезрассадная культура

Безрассадная культура


Безрассаднин спосіб вирощування капусти більш рентабельний, чим розсадний. Порівняльне вивчення обох способів показало, що при безрассадном (капуста сорту Слава грібовськая 231) врожайність підвищилася на 17%, а собівартість продукції знизилася на 40% в порівнянні з розсадним способом. При цьому знижуються прямі витрати праці на гектар і одиницю продукції.



При безрассадной культурі капуста більш холодостійка, безболісно переносить короткочасні заморожування до 4-5°. В процесі зростання розвиває потужнішу кореневу систему, проникаючу глибоко в грунт, що способствуєт кращому водопостачанню і живленню рослин. Це дозволяє легше витримати більш тривалі перерви між поливами і переносити високі літні температури. При безрассадной культурі на 13-15 днів скорочується період вегетації.



Для безрассадного вирощування капусти необхідні досить легкі родючі грунти, чисті від бур'янів. Важкі запливаючі грунти малопридатні, оскільки схід часто не може пробитися із-за кірки, що утворилася. Слід уникати і дуже легких супіщаних грунтів: поверхневим шар у них швидко висихає, а в час сильних вітрів результати засікаються піском.



Ділянка готують так само, як і для розсадної культури" Землю орють на зяб з одночасним внесенням органічних і мінеральних добрив в тих же дозах що і для розсадної культури. Весной зяб боронують в два сліди, потім культивують на глибину 4-5 див. Для знищення проростков бур'янів перед посівом знову проводять культивацію на ту ж глибину і накочують гладкимі катками. Відразу ж, не допускаючи розриву в термінах, сіють сівалками з одночасним накоченням грунту. Для посіву використовують насіння першого класу, відкаліброване на решетах. Перед посівом протравлюють (8 г/кг насіння) або фентіурамом (5 г на 1кг). Семена висівають на глибину 3-4 див. Для рівномірного закладення їх обмежувачі на дисках ретельно регулюють і пружини туго затискають. Ширіна міжрядь - 70 див. На важких грунтах і при пізніших термінах сівби норму висіву збільшують на 25%. Аби забезпечити рівномірний висів, на I кг насіння капусти додають 2-3 кг прожареного проса і добре їх перемішують. Замість проса можна використовувати гранульований суперфосфат, що заздалегідь просіює (4 кг на 1 кг насіння). Їх змішують безпосередньо перед посівом. Виконуючи функції наповнювача, суперфосфат служить також добривом в перший період зростання.



Хороші результати дає посів дражируваним насінням. Як живильна суміш використовують торф або суміш з 70% перегноя і 30% дернової землі. Суміш дроблять на дробарці. На 1 т суміші додають 25 кг порошкоподібного суперфосфату. Як клеющего речовини - один з водних розчинів: 0,02%-ний розчин поліакриламіду, 0,1%-ний гідролізованого поліакрілнітріла, 5%-ний метилцелюлози, 2%-ний крохмальний клейстер або свіжий коров'ячий гній, розведений в співвідношенні 1:7, витриманий 2-3 дні при 18-20° і проціджений через тришарову марлю. На 1 л клеющего розчину додають 3 г аміачної селітри, 2 г хлористого плі сірчанокислого калія, а також мікроелементи - АТ міліграма борном кислоти, 200 міліграм сірчанокислого цинку, 40 міліграм сірчанокислого марганцю і не менше 300 міліграма молібденовокислого амонія.



Дражірованіє проводять в спеціальних установках - дражіраторах. Якщо його проводять перед посівом то драже підсушують до сипучості, а якщо заздалегідь, то висушують до 8-10% вологості і зберігають до посіву. Перед посівом зволожують. На 1 кг насіння в середньому витрачається 5-10 кг сухої живильної суміші і 3-7 л склеювального раствору.



У час сівби в суху погоду ділянку спочатку поливають дощувальними агрегатами потім проводять культивацію і посів, аби отримати дружний схід. При утворенні кірки до появи сходу можна провести боронування сітчастими боронами, але краще через день або щодня поливати дощувальними агрегатами малими нормами. Схід, що з'явився, може знищувати хрестоцвітні блішки. Тому на 1-2 дні до появи сходу посіви обпилюють метафосом (вофатоксом) 15-20 кг/га.



У перші 30-40 днів після появи сходу безрассадная капуста вимагає особливо ретельного відходу. Грунт має бути рихлим і чистим від бур'янів.



Як лише позначаться рядки, роблять першу обробку міжрядь на глибину 4-5 див. Аби не засипати молоді рослини, на культиватор встановлюють, добре вигострені лапи-бритви і роботу ведуть на малих швидкостях. Захисна зона 12-5 див. Одночасно в рядках проводять ручне спушення легкими сапами. Прі появі в капусти два сьогоденню аркушем які обробку міжрядь і в рядках повторюють. Одночасно роблять проривку рослин, залишаючи їх через 20-25 см один від одного. Друге, остаточне проріджування проводять при освіті 4-5 справжнього листя. Відстані між рослинами в рядках доводять до 45-60 см залежно від сорту. Запізнювання з проріджуванням сходу веде до витягування рослин і в результаті - до зниження урожаю. Якщо посіви чисті, проривку можна зробити в один прийом при появі 3-4 справжнього листя. Для скорочення витрат ручної праці боротьбу з бур'янами в рядках проводять за допомогою гербіцидів.



Для нормального зростання і розвитку капусти необхідна вологість грунту 75-80% від ППВ. Особливо це поважно в початковий період зростання, коли коренева система ще розвинена слабо. Після появи сходу поливи дають через 5-би днів зниженими поливними нормами, а в подальшому через 8-10 днів по 400-450 м3/га.



За період вегетації капусту 3 рази підгодовують: у фазі 2-3 листя; після сформірованія розетки; на початку утворення качана. Види і дози добрив такі ж, як і для розсадної капусти.



Основна завдання насінництва першого - здобуття здорових маточників. До їх якості пред'являють підвищені вимоги. З гектара маткових посівів зазвичай відбирають не більше 50% рослин. Отже, на кожен гектар висадков наступного року необхідно мати 2 га маткових посівів.



Маткову капусту розміщують на кращих землях і забезпечують їй хороший відхід. Маточники ранніх сортів частіше вирощують безрассадним способом, а середніх і пізніх - розсадним або теж посівом насіння в грунт. Терміни висадки розсади і посіву насіння кожного сорту встановлюють з таким розрахунком, аби до осені отримати нормально сформовані, доброякісні качани. Як недозрілі, так і перезрілі качани погано зберігаються. Ранні сорти висівають в першій декаді червня, середні - в першій декаді травня.



В кінці вересня, коли качани досягнуть нормального розміру, а листя почне вибілюватися, на маточниках проводять прочищення - видаляють нетипові і хворі качани. Для закладки на зберігання відбирають рослини з неушкодженими качанами, з ясно вираженими сортовими ознаками, нормального розміру і щільності, а по ранніх сортам - скороспілі.



Ранні сорти повинні мати качан 1-1,5 кг, середні 2-3 кг, пізні 3-4 кг



Відібрані рослини викопують з корінням, оглядають і разом з листям складають в тимчасові бурти корінням всередину. При закладці в сховищі зовнішнє листя обрізують, залишаючи 2-3 криючих аркуша. Зберігають семенникі укладеними на гратчастих стелажі при температурі - 1 + 1° і відносній вологості повітря 90-95%. У процесі зберігання їх переглядають, видаляючи старе і хворе листя.



Висаджувати маточники капусти потрібно якомога раніше - в кінці квітня - початку травня. Грунт готують з осені. Під зяблевую оранку вносять 40-60 т гною, 5-6 ц суперфосфату і 1-1,5 ц хлористого калія на 1 га. За 2-3 тижні до висадки в маточників видаляють листя, що загнило, і вирізують кочериги. Потім їх укладають в невеликі бурти на підрощування, перешаровувавши коріння перегноєм або дерновою землею. Бурти вкривають соломою або матами. При підрощуванні утворюються молоді, мочкуваті корінці. Підрощування збільшує урожай насіння до 50%. Перед висадкою коріння умочує в гнойово-глиняну базіку.



На полі нарізують борозни з одночасним внесенням 3-3,5 ц/га аміачної селітри. Висаджують маточники в борозни уручну під лопату або під плуг, розкладаючи кочериги в бік борозни. Другим проходом плуга їх засипають землею. Кочериги мають бути закриті землею до бічних нирок. Для кращого контакту коріння з грунтом треба додатково обжати кочериги землею і облямувати вершинну частину.



Для поліпшення живлення під кожну рослину при посадці вносять по 0,5 кг органомінеральной смеси. Для її приготування беруть 15 т перегною, 3 ц суперфосфату, 1 ц аміачної селітри, 0,5 ц хлористого калія.



Маточники ранньої капусти висаджують за схемою 70х40, середньою і пізніше 70х50-60 див.



Відразу же після посадки поливають. Надалі поливи повторюють через 10—15 днів в залежності від погоди і після кожного поливу або сильного дощу спушують міжряддя до зімкнення рослин.



У перебіг вегетаційного періоду висадки двічі підгодовують: через 8-10 днів після посадки, коли семенникі укорінятимуться і почнеться відростання листя (на 1 га 1,5-2 ц аміачної селітри) і під час масової бутонізації (на 1 га-2 ц суперфосфату, 1 ц аміачної селітри і 0,5 ц хлористого калія).



Семенникі дозрівають неодночасно. Першими достигають нижні стручки центральної втечі потім верхні стручки цієї ж втечі і бічних втеч. Тому прибирання семенников роблять вибірково в 2-3 прийоми. Секатором, серпом або ножем вирезают рослини, в яких більшість нижніх стручків придбали ясно-жовте забарвлення, а насіння побуріли. Їх перевозять на струм, де вони протягом 8-12 днів дозрівають. Обмолочують семенникі зерновими комбайнами при зменшеному числі зворотів барабана (до 600—700 в хвилину) і опущеній деці. Очищають оберемок на віялках насіння доочищають на пневматичних колонках. Урожай насіння 5-8 ц/га.



Вологість підробленого насіння не повинна перевищувати 9%, а схожість для першого класу бути не менше 90%. Домішка насіння інших рослин не більше 160 шт. на 1 кг, у тому числі засмічених рослин - 80 шт. Насіння капусти зберігає схожість протягом 3-4 років. Беспересадочний спосіб вирощування

Безпересадочний спосіб вирощування насіння редису. Вибір ділянки, система обробки грунти і система добрив такі ж, як і при насінництві редису з пересадкою. Безпересадочну культуру редису на насіння доцільно поєднувати з...

Дивіться також



Насінництво

Насінні ділянки баштанних культур мають бути видалені від загальних посівів у відкритій місцевості на 2 км., за наявності захисних деревних насаджень - на 600 м. Для 20-25 га товарних посівів...
Рідкі азотні

Безводий аміак. Зріджений газ в безбарвною рідини, містить 82,3% азоту. Добре розчиняється у воді. Зберігається і транспортується в спеціальних цистернах або балонах. Не запалав, але в суміші з повітрям стає...

Сорт

Петровськая I (Вощанка). Коренеплід плоский, округло-плоский, з увігнутим донцем. М'якоть жовта, шкірка золотисто-жовта. Вегетаційний період 75—80 днів. Листя дрібні, розітнуті, різною мірою опушені, утворюють щільну притиснуту розетку, ясно-зелені.