Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

белокочанной брокколі вигляді вирощують голівки грунт калія капуста листя насіння перегною розсаду рослини селітри сорт суперфосфату сходу хлористого щільні якості


 

ГоловнаКапустаПоради любителям

Поради любителям


На присадибній ділянці, де капуста займає невелику площу, всі роботи, природно проводяться уручну. Ділянку з осені перекопують на повний багнет лопатою з одночасним внесенням добрив. На 1 м2 площі вносять 4-5 кг гною або компосту, 50 г суперфосфату і 15 г хлористого калія. Уместо хлористого калія краще внести потрійну дозу пічної золи. Рано навесні, як тільки дозволяє грунт, верхній шар спушують залізними граблями для знищення кірки.



Розсаду ранньої капусти можна вирощувати в ящиках з грунтовою сумішшю, але краще в стаканчиках паперових або шитих з поліетиленової плівки, їх встановлюють в ящики. Розмір стаканчиків 7х7 див. Стаканчики заповнюють грунтовою сумішшю: 3-5 частин перегною; 1 частина дернової землі, 1 частина тирси з додаванням Мінеральних добрив. На відро (10 л) грунтової суміші - 10 г аміачної селітри, 30 г суперфосфату, 5 г хлористого калія. У кожен стаканчик висівають по декілька насіння, задельшая їх на глибину 1-1, 5 див. Схід з'являється на 4-5 день. Після появи сходу в стаканчиках залишають лише поодинці кращому, сіянцю. Аби розсада не витягувалася, ящики ставлять на світле місце температура вдень має бути не вище 16-18°, вночі 8-10°. При витягуванні розсаду підсипають перегноєм.



За время вирощування розсаду бажано 2 рази підгодувати. При першій підгодівлі в 10 л води розчиняють 20 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату і 5 г хлористого калія. У другу підгодівлю беруть 40 г аміачної селітри, 50 г суперфосфату і 10 г хлористого калія. Можна проводити підгодівлю коров'яком або курячим послідом. Коров'як розбавляють в 6-8 разів і додають 50 г суперфосфату на відро розчину. Курячий послід за добу до використання заливають водою, кілька разів перемішують, а потім розбавляють в 10-12 разів водою.



До часу висадки розсада має бути міцною, невитягнутою, загартованою, заввишки 12-14 см мати 4-5 справжніх листочків.



Ранню капусту висаджують з площею живлення 50X30 див. При висадці в лунки бажано додавати по жмені перегною, змішаного з мінеральними добривами (на 1 відро перегною 40 г аміачної селітри, 60 - суперфосфату, 15 г хлористого калія). Висаджувати в більш ранні терміни, чим у виробничих умовах. Для защити від заморозків висаджену розсаду вкривають ковпачками з газетного паперу в 2-3 шаруючи або краще з поліетиленової плівки, оскільки вона пропускає світло. Можна накрити каркасом обтягнутим плівкою, або встановити над висадженою капустою дуги з дроту і на них натягнути плівку. Подальший догляд полягає в регулярних полісах, 2-3 підгодівлі, спушень грунту, боротьбі з шкідниками і хворобами.



Середні і пізні сорти капусти можна вирощувати безрассадним способом посівом насіння в лунки. У кожну лунку вносять по жмені перегною, зміщеного з мінеральними добривами, і висівають по 5-7 шт. насіння на глибину 1,5-2 див. Аби не утворилася кірка, лунки присипають перегноєм.



Для середньої капусти площа живлення 60х40 см, а для пізніше 70х50 див. Після появи сходу рослини проріджують, в кожній лунці залишаючи при першому проріджуванні по дві рослини, а потім поодинці. Для захисту сіянців від пошкоджень хрестоцвітною блішкою ще до появи сходу участок треба обпилити метафосом (вофатоксом) 2 г/м2. За два тижні обробку повторити. Подальший догляд за середньою і пізньою капустою такий же, як і за ранньою.



Червонокачанна капуста



По біологічним властивостям схожа з белокочанной. Відрізняється від неї червоно-фіолетовим забарвленням і меншим розміром листя і качанів. Містить в 2,5 разу менше клітковини, чим белокочанная, і в 4 рази більше вітаміну А.



Більш холодостійка, менше ушкоджується шкідниками і хворобами, качани дуже щільні, транспортабельні і добре зберігаються взимку. Вживають її в основному в свіжому сирому вигляді, для гарнірів, можна маринувати, гасити. Для квашення не годиться. Поширена мало.



Районує сорт Гако. Отселектірован ВНІЇССОК. Сорт ранній, від масового сходу до господарській придатності 92-105 днів. Жаростійкий, стійкий до розтріскування урожайний, транспортабельний, лежкий, зберігається до ваганы. Качани дуже щільні, вагою в середньому 2 кг



Вимоги до умов обробітку такі ж, як в середньої белокочанной, тому і агротехніка у них однакова. Площа живлення для сорту Гако 70х50 див.



Цвітна капуста



Однорічне рослина. У рік посіву утворює квітконосні стебла і насіння. По харчових і смакових якостях займає одне з перших місць серед капустяних рослин. Містить легко засвоєні білки, цукру, мінеральні солі, вітаміни. У їжу використовуються білі, але укорочені, потовщені, щільно скупчені квіткові стебла, створюючі щільну голівку. Голівка формується після утворення потужної розетки листя, що сидить на довгих черешках. Кольорову капусту споживають у відвареному вигляді, смаженому, тушкованому, в супах маринують, солять.



Гарантія.

Виведений Тімірязевськой дослідною станцією з іноземного зразка. Ранній сорт (88-10 днів). Голівка округла, очень щільна, біла або ледве кремова, погано захищена листям.



Мовір

74.

Селекції Московського відділення ВІР. Сорт скороспілий урожайний. Голівка дуже щільна, округло-плоска, біла. Смакові якості хороші.



Рання грібовськая

1355

. Виведений би. Грібовськой овочевою селекційною дослідною станцією. Сорт скороспілий (90-100 днів). Голівки щільні, плоско-округлі, білі, великі (400-600 г), довго не розсипаються. Врожайність висока.



Кольорова капуста вимогливіша до умов зростання. Зростає на легенях родючих грунтах, добре заправлених органічними добривами. Грунт для її готують так само, як і під белокочанную. Під зябльовую оранку вносять 50-60 т/га гною, 4-5 ц суперфосфату і 1-1,5 ц хлористого калія.



Кольорову капусту частіше вирощують у відкритому грунті в два терміни: ранньою навесні і осінню. У літній період із-за високих температур кольоровая капуста удається погано.



При весінньо-літній культурі, аби формування голівок закінчилося до настання літньої жари і для здобуття ранньої продукції, використовують скороспілі сорти і 50-55 денну розсаду, вирощену в горщиках або кубиках. Висаджують її в першій декаді травня одночасно з ранньою белокочанной. Площа живлення 70X30 див.



Після висадки розсади дуже поважно створити сприятливі умови для нарощування потужної листової розетки. Лише за цих умов рослини утворюють великі щільні голівки. Тому необхідні регулярні поливи і підгодівля. Першу підгодівлю проводить після посадки розсада через 7-10 днів аміачною селітрою (1-1,5 ц/га), другу - за два тижні після першої (1 -1,5 ц аміачною селітри, 1,5 ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га), третю - на початку утворення голівок тими ж дозами, що і при другій підгодівлі.



От прямого сонячного світла голівки цвітної капусти жовтіють, рассипаются і втрачають товарні якості. Тому їх притіняють, надламуючи або зв'язуючи над ними декілька зовнішнього листя. Прибирають капусту вибірково в декілька прийомів, по мірі дозрівання голівок. Зрізають з 4-6 прилеглим листям, кінці якого обрізують на 2-3 см вище за голівку. Голівки мають бути не менше 8 см в діаметрі, щільні, білі або злегка кремові, свіжі, чисті, з горбкуватою поверхнею, без пророслих внутрішніх листочків і без пошкоджень. Перевозять в стандартних ящиках, укладаючи щільно рядами.



Для здобуття урожаю цвітної капусти в осінній період її вирощують безрассадним способом. Висівають крупним насінням (1,2-1,5 кг/га), що калібрується, за 90-100 днів до прибирання, не пізніше за 10-15 червня. Дражируване насіння потрібне менше. На малих площах сіяти можна уручну в лунки. Ширіна міжрядь 70 див.



Проріджування проводять в один або два прийоми після появ­ленія другого справжнього аркуша. Останні прийоми відходу такі ж, як і за рассаднойкапустою.



Дорощення цвітної капусти



При пізньому осінньому прибиранні частина рослин, які не встигають сформувати товарні голівки, дорощують в парниках або подва­лах. У деяких господарствах для дорощення проводять пізні осінні посіви. Рослини, що не підморожували, з добре розвиненими неушкодженими листям обережно викопують в полі з корінням і прикопують в дно котлованів очищених від землі і перегною парників, і рясно поливають. Під одну раму встановлюють 50-60 рослин. Парники вкривають рамами або дерев'яними щи­тамі а потім старими матами і тирсою або гноєм. Тем­пература в парниках повинна бути 1-5°, відносна влаж­ность повітря 85-90%.



У процесі дорощення пластичні речовини переходять з кочериги і листя в голівку, яка розростається, дості­гая діаметру 13-15 см і ваги 500-600 р. При температурі 2° дорощення триває 3 місяці, при 5°-2. Дорощення можна проводити в вентіліруемих підвалах, на 1 м2 пріка­пивают 30-40 рослин. Можна дорощувати їх в підвалах підвішеними корінням вгору на дерев'яних рейках або на звичайному дроті.



Брокколі



Брокколі або спаржева капуста, є різновидом кольоровий, і вони багато в чому схожі між собою. В брокколі споживають отдель­ниє квіткові зелені втечі зібрані в рихлу голівку. По харчових достоїнствах вона перевершує кольорову капусту. Брокколі за своєю природою ремонтантна культура. Після тієї, що зрізає перших основних голівок з нирок пазух бічного листя з'являються нові квіткові втечі, створюючі вто­річниє голівки. Утворення нових голівок продовжується до заморозків.



Для вирощування рекомендується сорт Грюн Спроутінг. Достигають через 40-50 днів після висадки розсади в грунт. Високоврожайний, по врожайності перевершує Грібовськую 1355 в 1,5-2 рази. Вага перших голівок досягає 600 р. Окрас­ка продуктових стебел зелена і зелено-фіолетова.



Умови вирощування брокколі такі ж, як і для цвет­ной капусти. При першому зборі зрізають найкрупніші голов­ки разом з соковитими стеблами, стараючись не ушкоджувати череш­ки крупного листя. Зрізати голівки потрібно до розпускання бутонів. Прибирати рано вранці або увечері, аби голівки не вялі. Друга прибирання через 1-2 тижні після першої, за том - третя, н так до заморозків. Всього прибирання триває 2-2,5 місяця. Після кожної зрізає голівок рослини підгодовують мінеральними добривами і поливають, кількість, і частота поливів залежать від погодних умов.



Савойська капуста



Особливий вигляд качанової капусти: пузирчасте (гофровані) листя, рихлий качан, зверху ясно-зелений, усередині ясно-жовтий. Л їжак кість невисока. Савойська капуста більш морозостійка, ніж белокочанная. По поживності і смаковим якостям перевершує белокочанную, ніжніше за неї, багатше білками, минеральнимі речовинами і вітамінами. Використовують для начинок для пирогів, голубців, в тушкованому вигляді, в гарнірах. Для квашення і тривалого зберігання непридатна.



Кращі сорти Віденська рання 1346 і Ювілейна 2170 селекцій би. Грібовськой овочевий дослідній станції. Скороспілі. Качани дрібні 0,4-0,8 кг Смакові якості високі.



Агротехнічні прийоми вирощування такі ж як для ранньої белокочанной.



Кольрабі



Кольрабі утворює не качан, а стеблоплід - сильно стебло, що розрослося, яке і використовується в їжу. За смаком нагадує кочеригу, але ніжніше, солодше і соковитіше. Використовують в сиром, тушкованому смаженому вигляді, фарширують, варять супи. Із-за високого вмісту вітаміну С кольрабі називають "північним апельсином".



Для вирощування рекомендується скороспілий сорт Віденська біла 1350. Від сходу до господарській придатності 65-75 днів. Стеблоплід дрібний, 6-9 см в діаметрі, округлийыйабо округло-плоский, блідо-зеленого кольору, м'якоть ніжна, смачна, але при затримці з прибиранням грубіє і швидко втрачає смакові якості.



Для раннього вжитку кольрабі вирощують розсадою, як і ранню белокочанную капусту, і в один час з нею висаджують в грунт. Посадка за схемою 45х15-20 див. Догляд за рослинами такий же, як і за ранньою белокочанной. Прибирають вибірково. Для осінньо-зимового використання вирощують безрассадним способом. Насіння висіває в грунт з 15 червня по 1 липня. Агротехніка така ж, як і для безрассадной качановою. Осінні посіви прибирають суцільним способом.



Кольрабі можна вирощувати як ущільнювач по пізніх сортах белокочанной капусти а також на ділянках до висадки томатів і огірків.



Брюссельська капуста



Дворічне рослина. У перший рік на стеблі в пазухах листя утворюються 30-40 невеликих рихлих кочанчиков загальною вагою 200-500 р. Смакові якості хорошие, використовується в їжу в різному вигляді. Капуста пізньостигла вологолюбна, холодостійка, витримує морози до 8-10°, але маловрожайна.



Кращий сорт Геркулес 1342. Вегетаційний період 130-145 днів. Висота стебла 45-50 см, кочанчики середньої щільності, овальні, 2,5-5 см у діаметрі.



Вирощують так само, як пізню белокочанную. При пізньому осінньому прибиранні добре зберігається до весни цілими рослинами. Недорозвинені рослини дорощують, як і кольорову капусту. Рекомендується для овочівників-аматорів.



Пекінська капуста



Однорічна рослина. Утворює нещільний качан, відкритий зверху або зімкнутий. Використовується в основному для салатів, але можна відварювати і квасити.



Скороспіла. Кращий сорт Хибінськая 5. Дуже скороспілий. Від появи сходу до господарській придатності при використанні на салат у фазі розетки в парниках 20-25 днів, у відкритому грунті 40-45 днів, при вирощуванні на качан 50-60 днів. Вимагає структурних, родючих, вологоємких грунтів. Для здобуття ранньою продукції вирощують розсадним способом в парниках, плівкових теплицях або в відкритому грунті. Для вжитку в літньо-осінній період - посівом насіння у відкритий грунт. Баклажани

Як овочеву культуру, баклажани почали вирощувати в Європі і Росії з XVII століття. Використовують їх для приготування самостійних блюд, але головним чином в консервній промисловості. Споживають ті, що закінчили зростання,...

Дивіться також



Боротьба з хворобами

Морква піражаєтся з хвороб білою і чорною гнилизною фомозом, сірою гнилизною, різоктонією, на семенниках - астпової жовтяницею (вірусне захворювання), з шкідників - найчастіше морквяною мухою. Біла гнилизна, або склеротинія, найнебезпечніше...
Боротьба з хворобами

Томати приголомшуються різними хворобами і шкідниками, які знижують урожай, також погіршують смакові і товарні якості плодів, - частіше всього стріком, вершинною гнилизною, фітофторою. У захищеному грунті, крім того, шкодять південні...

Сорт

Вікторія, іноземного проїсхожденія. Розетка листя досягає в діаметрі 20 див. Листя округлої форми пузирчастого фрірованниє, темно-зелені. Досить стійкий даний сорт до стрелкованію, що дуже важливе.