Хмельницьке садове товариство Росток
 

Облако тегов

висіву висадки глибина грунті другою калія качани культурою насіння посіву прибирання проводять проріджування розсади рослин сівалкою салат суперфосфату сходу схожість


 

ГоловнаЛистові овочіСалатАгротехніка

Агротехніка


Салат можна вирощувати розсадою і посівом насіння в грунт. Розсадна культура дає ранішу і високоякісну продукцію.

Вирощується один сорт качанового салату - Крижана гора. Вегетаційний період 50-75 днів. Качани досягають маси 350 р. Листя хрустке, соковите, ясно-зелене, інколи з рожевим нальотом, слабоморщиністиє віялоподібні, кучеряві, по краях зубчасті. На сортодільниці Целіноградськом в середньому за 5 років урожай качанів склав: загальний - 164, товарний - 151 ц/га.

Культура салату у відкритому грунті.
Для вирощування салату у відкритому грунті дорогою посіву насіння вибирають рівні ділянки з водопроникною, багатою перегноєм добре обробленим, рихлим і чистим від бур'янів грунтом.

У пріпарниковах сівозмінах салат вирощують разом з кропом, луком на перо, редисом, а в овочевих севооборотах - першою культурою на полях, призначених для висадки розсади томатів або огірків, і другою культурою після прибирання ранньою капуста (при вирощуванні салату другою культурою необхідний передпосівний полив).

Під передпосівну обробку грунту на гектар вносять 3 ц аміачної селітри і 1,5-2 ц суперфосфату.

Сіють якомога раніше овочевими сівалками стрічковим двухстрочпим способом з відстанями між стрічками 50 см, між рядами в стрічці - 20 див. Норма висіву насіння 2-3 кг/га, глибина закладення 2-3 див.

Перед посівом насіння перевіряють на схожість. У течію 20-30 мін обробляють 0,2%^ним розчином марганцевокислого калія потім промивають чистою водою і 2-3 дні витримують у вологому стані, до накльовування. Для більш рівномірного висіву насіння їх змішують з дрібними тирсою, що просіює, в співвідношенні 1 .* 5.

У фазі 2-3 справжніх листочків проріджують рослини в рядках - на 25 см один від одного. Після проріджування салатв дають 1-2 підгодівлю (90-150 кг аміачної селітри і 50-60 кг калійній солі на 1 га). Регулярно проводять культивацію міжрядь і спушення грунту в рядках.

Поливають салат дощувальними установками часто, через 6-7 днів, але невеликими нормами (200-250 м3 води на гектар).

З шкідників найбільша шкода салату заподіює листова тля. Вона сильно розмножується в жарку погоду, особливо при недостатньому зрошуванні. Знищують тлю тютюновим настоєм, в дозах, вказаних для кропу.

Прибирають салат вибірково, зрізаючи качани під корінь ножем, краще всього в суху погоду, вранці, коли качани ще холодні. Ні у якому випадку не можна прибирати салат, під час дощу - вся продукція буде забруднена і втратить товарну цінність.

При вирощуванні салату розсадним способом насіння висівають в парники і теплиці, сівалкою з міжряддями 6 див. Витрата насіння на одну раму 3-4 г глибина закладення - 0,5-1 див. Температура в парнику не повинна перевищувати 15° тепла. При освіті в рослин 1-2 справжнього листя проводять проріджування в рядах на відстань 2 див. Розсада буває готова до висадки через 25-30 днів після посіву насіння. У відкритий грунт її висаджують коли мине небезпеку тривалих і сильних заморозків. Салат не переносить глибокої посадки, тому розсаду закладають до кореневої шийки.

Культура салату в захищеному грунті. У теплицях і парниках салат вирощують посівом насіння або посадкою розсади.

Для здобуття розсади насіння висіває в ящики за 30 днів до висадки. Висаджують розсаду в лунки, зроблені зубчастим маркером, 10х10 см (під рамою розміщується 150 рослин). Догляд за салатом такий же, як і за парниковим редисом. Приблизно через місяць після посадки розсади качани готові до прибиранню.

При безрассадной культурі салату насіння висіває так же, як і для здобуття розсади, що висаджується у відкритий грунт. Лише при проріджуванні рослини залишають на відстані 8-10 см один від одного. До вборке приступають через 50-55 днів після посіву насіння.

Вирощувати салат можна і під простими плівковими укриттями. Ділянку готують з осені (орють на зяб, при цьому вносять 50-70 т/га гною, що добре розклався, або перегною, 3-3,5 ц/га суперфосфату і 1 ц/га хлористого калія і боронують).

У останній декаді квітня ділянку звільняють від сніги, вносять аміачну селітру (1,5-2 ц/га) і висівають насіння сівалкою. Витрата насіння 1,5-1,7 г/м2. Гряди злегка мульчують перегноєм і відразу ж встановлюють плівкові укриття.

Догляд за салатом полягає в проведенні поливів, 1-2 підгодівлі і підтримці відповідного теплового і повітряного режиму. Салат стає придатним до прибирання через 35-45 днів після сходу. Урожай 3-4 кг/і2.

Салат качановий повинен мати свіжі качани, без пошкоджень шкідниками і хворобами, зрізані з 2-3 прикореневим листям і кочеригой довжиною не більше 1 див. Розмір качана по найбільшому поперечному діаметру не меїї 6 див. Салат перевозять в ящиках, корзинах масою не більше 10 кг Тара має бути суха, ціла, міцна, без стороннього запаху. Ящики зверху накривають брезентом, аби салат не висихав.

Від сходу до дозрівання насіння проходіт Насінництво 100-120 днів. Посів - рано навесні рядовою сівалкою з міжряддями 70 див. Норма висіву насіння 2-3 кг/га, глибина закладення 2,5-3 див.

Як тільки позначаться рядки, проводять перше проріджування сходу, через 10-12 друге для днів. Відстань між рослинами 20-25 див. В період масового стрелкованія семенников роблять підгодівлю - 1ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га. У останньому агротехніка така ж, як і на продовольчій ділянці. Через дві тижні після цвітіння насінні кошики буріють і на них з'являється білий пушок. Це говорить про початок дозрівання насіння. Але дозрівають вони нерівномірно, тому на невеликих ділянках прибирання проводять вибірково, уручну. Запізнюватися з прибиранням не можна, оскільки салат схильний косипанню.

Обмолот висушених семенников ведуть молотаркою, а очищення насіння - на машинах, або на сортуванні.

Урожай насіння 3-4 ц/га. Зберігають їх в сухому приміщенні при температурі 8-15° тепла. За сприятливих умов насіння зберігає схожість від 4 до 9 років.

Сортова чистота для насіння першої категорії 99%, другою 98%, третьою 95%. Допустима домішка інших сортів і гібридів в третій категорії не більше 5%. Для насіння першого класу схожість 80%, насіння основної культури - 95%, насіння інших рослин - не більше 1200 шт/кг, з них насіння засмічених рослин - не більше 1000 шт./кг. Весняні теплиці

Для виробництва розсади ранньої капусти, томатів, перців, баклажан, огірком, качанового салату, селери нам прийнятніші плівкові теплиці. Технологія вирощування розсаду в плівкових теплицях має особливості в порівнянні з вирощуванням її в...

Дивіться такожБоротьба з хворобами

Помилкова борошниста роса (проноспороз). Грибне захворювання. Па листі з'являються блідо-зелені розпливчаті плями. Поступово плями збільшуються, і на них утворюється сірувато-фіолетовий наліт. Уражене листя жовтіє і засихає. Інфекція з листя проникає...
Боротьба з хворобами

У відкритому грунті огіркам великий шкоди завдають бактеріоз огірків борошниста роса, антракноз, бура плямистість, мозаїка. У захищеному грунті, окрім вказаних вище хвороб огірки приголомшуються кореневою гнилизною, білою гни ллю а...

Насінництво

На насіння висівають не пізніше за першу декаду травня з міжряддями 20 див. Норма висіву насіння 20 кг/га. Відхід полягає в поливах, спушенні грунту боротьбі з бур'янами. Проріджують рослини на...