Огірки Огірки займають до 20% площ овочевих культур і стоять на другому місці після капусти. При регулярному зрошуванні вони дають високі урожаї.
В їжу в огірків вживають незрілі плоди зеленці у віці 9-12 днів в свіжому, солоному і маринованому вигляді. Чотирьох-п'ятиденні плоди завдовжки 4-би см йдуть для приготування корнішонів, а двох-триденна зав'язь для пікулів.
У зеленцах залежно від сорту огірків міститься 0,5-1% білків, 1,5-3,7% цукру, 10-15% вітаміну С, різні мінеральні речовини і 94-96% вод. Калорійність огірків невелика, але вони володіють високими смаковими якостями містять ферменти, сприяючі повнішому засвоєнню білкової їжі покращують травлення, діяльність серця і нирок.
Огірки пред'являють підвищені вимоги до температури і влажності грунту і повітря.
Коренева система в глиб грунту проникає всього на 25-30 см, а в сторони до 50 див. Стебло стелеться що гілкується, з вусиками; чіпляючись вусиками за опори, він може зростати вертикально.
Огірки належать до сімейства гарбузових. Це однорічні, раздельнополиє, однодомні рослини, на яких обра
зуются і жіночі і чоловічі квітки. Вони з'являються в пазухах листя: чоловічі по 5-7 шт., а жіночі - поодинці, рідше по два. Останнім часом виведені сорти, в яких утворюються головним чином жіночі квітки, їх називають сортами жіночого типа.
Після розпускання чоловічих квіток з'являються жіночі. Вони розташовуються на бічних стеблах другого і третього порядків. Прищипування головного стебла прискорює утворення бічних втеч, що сприяє здобуттю ранішого урожаю, а компактність рослин, що прищипнули, дає можливість більше розміщувати їх на одній і тій же площі, що підвищує загальний урожай.
Квітки огірків запилюються комахами, в основному бджолами. Але є сорти партенокарпічні які утворюють плоди без запилення жіночих квіток, до них відносяться Гібрид Зозуля, Гібрид Московський тепличний, Дін-Зо-Сн і деякі інші.
Форма плодів дуже всіляка — від кулевидної до змієподібної, розмір їх теж сильно варіює від 5 до 70 див. Забарвлення залежно від сорту може бути від молочно-білої до інтенсивно зеленою. Біологічної стиглості плоди досягають залежно від сорту в віці 40-60 днів; у цей період їх називають семенникамі. Забарвлення семенников від молочно-білої до темно-коричневої. В деяких сортів семенникі покриті сіткою. Насіння подовжений-еліптичної форми, слабо-жовтого кольору. Маса 1000 насіння складає 16-25 р.
Огірки - рослини короткого дня. Проте окремі сорти по-різному відносяться до довжині світлового дня. Сорти відкритого грунту - Муромський 36, Вязниковський 37, Неросимий 40 і ін. - дають високі урожаї при світловому дні тривалістю 11-12 ч тепличні сорти - Клінський, Багатоплідний, - добре плодоносять при укороченому світловому дні 9-10 ч.
До тепла огірки вимогливі. Насіння проростає при температурі 12-13°. Якщо температура грунту нижча за 10° тепло, вони загнивають (цим пояснюються проріджені схід при посіві навесні в холодний грунт). Якщо ж насіння піддати температурному гарту, то вони зможуть прорости при + 10°. Оптимальна температура для зростання і плодоносіння вдень від 25 до 32°, вночі від 18 до 20° тепла. При таких температурах схід з'являється на 4-5 день, а через 5-би днів розвивається перший справжній аркуш, в пазусі якого в сортів жіночого типа можуть вже формуватися квітки. Але зазвичай вони з'являються пізніше, на 10-15 день. Зацвітають на 22-28 день після появи сходу. Після запилення зав'язь починає розвиватися, на 9-12 день - в скороспілих сортів, в середньостиглих на 12-16 день зеленець досягає технічної стиглості. При оптімальных умовах розвитку перший збір огірків в ранніх сортів може бути вироблений на 38-40 день після появи сходу.
При температурі нижче за 14° тепло зростання огірків припиняється, тому в холодні роки урожай різко знижується. Дуже високі температури теж несприятливі для плодоносіння: при 35° пилок квіток стає стерильним, запилення не відбувається, і плоди не зав'язуються; при 40° зростання рослин взагалі припиняється.
Огірки мають велику листову поверхню, сильно випарювальну вологу, а основна маса коріння у них розташована у верхньому шарі грунту, який швидко висихає. Тому вони вимагають регулярних поливів, вологість грунту має бути 80-90%. Оптимальна відносна вологість повітря 85-95%. При високій вологості грунту огірки підвищують стійкість і до сухості повітря.
Вирощувати огірки можна на будь-яких землях, за винятком кислих і засолених, але кращими є окультурені, багаті перегноєм, добре прогреваємиє структурні грунти. В порівнянні з іншими овочевими культурами огірки мало виносять з грунту живильних речовин, але споживають їх прискорено. У перші два тижні зростання вони вимагають посиленого азотного живлення, потім до початку цвітіння -фосфорно-азотного а в період плодоносіння знову повинні переважати азотні добрива.
СтаттіБаклажани
Як овочеву культуру, баклажани почали вирощувати в Європі і Росії з XVII століття. Використовують їх для приготування самостійних блюд, але головним чином в консервній промисловості. Споживають ті, що закінчили зростання,...
Дивіться також
Сорти капусти
Капуста белокочанная . По довжині вегетаційного періоду від появи сходу технічної стиглості сорту капусту ділять на шість груп, але в практичному овочівництві виділяють три групи сортів: ранні (95-120 днів), середні... | Пряновкусовиє овочі
Чабер. Однорічна рослина сімейства губоцветних. У їжу вживають свіже і сушене листя як пряну приправу до салатів, рибних і грибним блюдам, томатним соусам, маринадам і при засолі огірків. Вони содержат... |
Редис
Редис - коштовна овочева культура. Скороспілість, різноманітність по термінах дозрівання і способам культури дозволяють мати свіжий редис впродовж декількох місяців у році. Особливо коштовний він навесні. Редис містить багато вуглеводів,...
|