Агротехніка Огірки вважають за краще легкиещо добре аеруються родючі, багаті гумусом грунти, особливо в прирусловій заплаві. З овочевих культур вони краще всього відгукуються насвежєє гнойове добриво. У овочевій сівозміні огірки розміщують після ранньої картоплі, томатів, лука столових коренеплодів.
У час оранки зябу вносять 50-60 т/га гною і 3-3,5 ц/га суперфосфату. Весной як тільки дозволить грунт, зяб боронують в два сліди. До посіву проводять дві культивації: першу-рано навесні на глибину 12-14 см, аби викликати появу сходу бур'янів, а другу-безпосередньо перед посівом на глибину 7-8 см для знищення пророслих бур'янів. Другу культивацію, а услід за нею боронування і накочення проводять в одному агрегаті, аби не висушити грунт. Під першу культивацію вносять 1-1,5 ц/га аміачної селітри.
Для посіву беруть насіння двох-трилітньої давності. Вони раніше утворюють жіночі квітки і забезпечують вищий урожай плодів, чим свіжі. Якщо немає дворічного насіння тпро можна використовувати і торішні, піддавши їх перед посівом прогріванню при температурі 55° протягом 3 ч. Прогрівання краще всього робити у термостаті, при цьому треба стро
го стежити за показниками температури, аби не допустити перегріву насіння.
Після прогрівання намочене насіння піддає гарту низькими температурами, для чого їх протягом доби витримують при температурі біля 25° а потім троє доби при 0 - 2° тепло. Після закінчення гарт насіння підсушує до стану сипучості і протравлює (8 г препарату на 1 кг насіння).
Для підвищення енергії проростання насіння їх замочують (на добу) в розчинах різних стимуляторів: борної кислоти (200 міліграм на 1 л води), метиленової сині (300 міліграм на 1 л води), сірчанокислого цинку (200 міліграм на 1 л води), питної соди (5 г на 1 л води).
У дослідах Целіноградського СХИ замочування насіння в останніх двох розчинах підвищило урожай відповідно на 33,6 і 32,5 ц/га.
Посів виробляють, коли температура грунту на глибині 5 см досягає 10° тепла (приблизно 20-25 травня).
У дослідах Целіноградського СХИ урожай огірків при посіві 20-30 травня склав в середньому 290 ц/га, а при посіві 5-10 червня - 194 ц/га.
Зазвичай овочівники сіють огірки в 2-3 терміни з розривом в 4-5 днів: у ранні терміни - сухими насінням, в пізніші - намоченими або пророщеними. На 1 га 5-би кг насіння. Добре одночасно з насінням висівати 50-60 кг/га гранульованого суперфосфату.
Посів виробляють сівалкою, краще через верхній висів, оскільки при ніжнем багато насіння піддається механічним пошкодженням, Для рівномірного закладення насіння (на легких грунтах - 4 см, на важких - 3 см), обмежувачі на дисках сошників встановлюють на потрібну висоту. Після посіву грунт накочують. Найбільш поширений однорядковий посів огірків з шириною міжрядь 70 див. Але у ряді господарств застосовують стрічковий дворядковий посевз відстанню між строчками 50 см, між стрічками - 90 див.
При вирощуванні огірків велике значення набуває посіву куліс високосте-больпих рослин, наприклад, кукурудзи і соняшнику. Куліси захищають огірки від холодних вітрів, урожай зеленців буває вищим, збір їх починається на тиждень раніше і закінчується на два тижні пізніше, ніж на незахищеній ділянці. Хорошу захисну дію надають куліси з озимої іржі, їх сіють через 8,4-11,2 м (3-4 проходи овочевої сівалки) впоперек пануючих вітрів. Ширіна 0,7 м.
Якщо грунт сухий і через 5-би днів схід не з'явився, необхідний полив з подальшим знищенням кірки сапою, що обертається, або сітчастими боронами. Але краще провести передпосівний полив.
У фазі першого справжнього аркуша спушують міжряддя культиваторами на глибину 10-12 см у рядках ручну прополку і перше проріджування сходу на відстань 3-4 див. Видаляють найслабкіші і загущені рослини. У фазі 2-3 настоящих листочків роблять другу ручну прополку і остаточне проріджування огірків, залишаючи рослини ранніх короткоплетістих сортів на відстані 7-8 см один від одного, а середньостиглих длінноплетістих на 10-15 див. При другій проривке зайві рослини не висмикують із землі, fa зщипують, аби не пошкодити коріння сусідніх рослин, проривкой сходу не можна запізнюватися, інакше головне стебло витягується затримується утворення бічних втеч, на яких в основному і формується урожай.
Подальші обробки (до зімкнення батогів в міжряддях) проводять при появі бур'янів і після поливів для знищення грунтової кірки. Глибину обробок поступово зменшують до 6-7 см, оскільки коріння розростається і при глибокій культивації будуть ушкоджуватися.
Огірки пред'являють підвищені вимоги до вологості грунту, перший раз їх поливають ще до сходу, потім через кожних 6-8 днів по 250-300 м3/га, якщо поливи виробляють дощувальними установкамі, і 400-500 м3/га якщо по борознах. Під час масових зборів зеленців поливають частішим, через 3-4 дні, але невеликими нормами 70-100 м3/га. Залежно від погодних умов всього за вегетаційний період огірки поливають 10-15 разів. У сухі жаркі дні ефективні освіжні поливи (у поєднанні із звичайними), по 30—35 м3/га.
За вегетаційний період огіркам дають не менше двох підгодівлі: після другої проривки сходу (1 ц аміачної селітри, 1 ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га) і через 18-20 днів після першої на початку цвітіння (1,5-2 ц аміачної селітри 1,5 ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га). Добрива вносять культіваторамі-растеніє-пітателямі перед поливом.
Своєчасний збір огірків робить великий вплив на підвищення врожайності і товарні якості зеленців. На початку дозрівання збори проводять через 2-3 дні, а в період масового плодоносіння - через день або щодня. При зборі урожаю необхідно знімати все виродокливиє і перезрілі плоди оскільки вони затримують утворення нових зав'язей і зростання вже наявних зеленців.
Зібрані огірки сортують і укладають в ящики. Це треба робити під навісом або в тіні оскільки залишені на сонці зеленці швидко втрачають товарні якості. Стандартні плоди мають бути свіжі, цілі, незабруднені, не уражені хворобами і шкідниками, без механічних пошкоджень, непотворні, без плодоніжки або з плодоніжкою з правильною для сорту формою і зеленим забарвленням різних відтінків. Допускається для типів Муромський і Ніжинський незначне побуреніє верхівки. М'якоть щільна з недорозвиненим водянистим насінням. Дині
По цукристості дині перевершують кавуни. Кращі сорти динь Середньої Азії містять до 20-21% цукру і по вкусовим якостям не поступаються найвишуканішим плодам. Багаті вітаміном С, мінеральними солями. Використовують в свіжому...
Дивіться також
Агротехніка
Кабачки і патисони розміщують в сівозміні в одному поле з огірками. Обробка грунту і добрива такі ж, як і для огірків. Насіння перед посівом калібрує, прогріває і протравлює. Сіють при... | Кріп
Здатність укропа швидко утворювати зелень, невисока вимогливість до умов зростання, а також можливість здобуття урожаю протягом круглого року ставлять його в ряд коштовних пряно-смакових рослин. При культурі кропу у відкритому... |
Боротьба з шкідниками
Вершинна гнилизна. Захворювання зустрічається часто, особливо при високій температурі і сухості грунту, частіше на унавоженних грядах, де дуже різкі коливання вологості грунту. На вершині плоду з'являється те, що сухе, буре...
|