Хмельницьке садове товариство Росток
 

Облако тегов

білка бобів вигляді вирощують горох горошка зеленого квітки короткому крохмалю лущильні насіння плоди плодоносять рослина світловому солодкі сорти тепло цукру


 

Горох


Горох вирощують для вжитку в незрілому вигляді зелених бобів (стручків, лопаток) або зеленого горошка. Молодий горох містить 6-7% білка, 10-14% цукру або крохмалю, 6-7% жиру, вітаміни A, B1, 62, З, Е, До. У міру дозрівання насіння кількість цукру і вітамінів зменшується, а крохмалю і білка зростає.

Горох - однорічна рослина з сімейства бобів. Корінь стержневий, розгалужений, проникає в грунт до 1 м. Стебло трав'янисте тонкий, порожнистий, заввишки від 30 до 250 див. Листя парноперисте, закінчуються вусиками. У пазусі верхнього листя розташовані цветоноси. Квітки обох статей, самозапилюються.

Плоди - боби, які по будові підрозділяються на лущильні і цукрові. В цукрових сортів стулки плодів не мають волокнистого пергаментного шару, вони ніжні і солодкі. Плоди споживають разом з стулками в сиром, варенном і консервованому вигляді. Боби у них не розтріскуються і вимолочуються погано. Лущильні сорти мають з внутрішньою сторони пергаментний шар, який робить лопатку жорсткою, тому ці сорти вирощують, головним чином, для здобуття зеленого горошка. Солодкі молоді насіння виділяє із стулок і консервує, сушить, а також заморожують.

Насіння гороху буває мозкові (зморшкуваті) і гладкі. У кожному бобі міститься 4-10 насіння, розташованого в ряд. В сортів з гладкими насінням проростання починається при 1-2° тепло, а з мозковими (зморшкуватими) при 4-6°. Оптимальна температура для проростання насіння - 18° тепло.

Молоді рослини переносять весняні заморожування до 4-8°, квітки до 2-3°. Проте осінні заморожування 3-6° під час наливання і зеленою стиглості бобів небезпечні для гороху.

Холодостійкість гороху дозволяє висівати його рано. У цьому випадку розвиток рослин протікає при оптимальній температурі вологості повітря і грунту, що сприяє полученію високих урожаїв.

Хоча горох і вологолюбна рослина, але завдяки добре розвиненій кореневій системі він проявляє задовільну стійкість до короткочасним засухам. Найбільша потреба у воді спостерігається до і після цвітіння. При недоліку вологи у момент утворення насіння спостерігається череззерніца. Проте при дуже рясному зволоженні можлива поразка гороху грибними хворобами.

Горох - рослина довгого дня. Його вегетаційний період на півночі коротше, ніж на півдні. Ранні сорти плодоносять в нормальні терміни як при довгому, так і при короткому (10-вартовому) світловому дні. Найбільш пізні сорти при короткому світловому дні не плодоносять. З грунтів горох вважає за краще чорноземні і червоно-коричневі суглинні, а також заплавні з досить високим вмістом гумусу. Непридатні для гороху болотисті кислі грунти. У місцевих умовах дає високі урожаї.

Статті

Агротехніка

У сівозміні брукву краще вирощувати в одному полі з капустою. Обробка грунту, система добрив, відхід такі ж, як і при вирощуванні середньостиглої капусти. Вирощують брукву посівом насіння в грунт і...

Дивіться такожБоротьба з вредітеляммі

Цибульна муха - найпоширеніший і небезпечніший шкідник. Зимують ложнококони в грунті. Мухи починають літати в другій половині травня. Яйця відкладають на грунт біля рослин. Через 4-8 днів з яєць виходять...
Агротехніка

У сівозміні брукву краще вирощувати в одному полі з капустою. Обробка грунту, система добрив, відхід такі ж, як і при вирощуванні середньостиглої капусти. Вирощують брукву посівом насіння в грунт і...

Пастернак

Порівняно нова культура. Споживають коренеплоди і молоде листя як приправа, в консервній промисловості і при сушці овочів. Коріння містить 17-19% сухих речовин, 8,6-10,5% цукру вітаміни С, B1, B2 і відрізняються...