Квасоля Овочеву квасолю обробляють для здобуття недозрілих бобів, які використовують в їжу у відвареному вигляді, - в супах, соусах або приправах до м'ясних блюд. Споживання сирих бобів може привести до важкого отруєння, оскільки у сирій квасолі міститься отруйна речовина - фазін - азотвмісний глюкозид. В процесі варива він руйнується.
По живильній цінності квасоля стоїть вище за багатьох овочевих культур. У ній багато білків, жиру, цукру, каротину, мінеральних солей вітамінів B1, B2, З, До.
Так само, як і горох, квасоля - однорічне трав'янисте рослина з сімейства бобів. Коренева система розвинена слабо і розташовується в поверхневому шарі грунту, але за сприятливих умов може заглиблюватися до 75 див. Стебло трав'янисте гранований, в'юнкий, сильноветвящийся. Висота стебла в кущових форм 25-45 см, в напівв'юнких - до 1,5 м, у в'юнких - від 2 до 5 м. Листя непарноперисте, таке, що складаються з трьох аркушевих пластинок на загальному черешку. Всі надземні вегетативні органи квасолі покриті опушуванням.
Квітки дрібні, зібрані в короткі кисті, що виходять з пазух листя, що самозапилюються. Вони бувають білими, рожевими, фіолетовими. Плід - боб, завдовжки 12-15 см і більш, містить від 3 до 10 насіння.
Квасоля требовательна до тепла: насіння починає проростати, коли грунт прогріється до 8-10°, а схід гине при заморожуваннях 1°. В той же час рослини з визрілим насінням витримують короткочасні заморожування до 4°. Холодна і дощова погода в період цвітіння і плодоносіння викликає опадання квіток і поразку квасолі грибними захворюваннями. Оптимальна температура для її розвитку 20-25°; при 30° і повітряній засусі квітки обпадають і урожай зелених бобів знижується.
До вологості грунту і повітря квасоля пред'являє помірні вимоги. Але при недоліку вологи в грунті дає грубі, дрібні сухі боби. У засуху, особливо в період цвітіння і плодоносіння, бутони, квітки і молода зав'язь обпадають. Тому хороший урожай зелених бобів можливий лише при зрошуванні.
У початкові фази свого розвитку квасоля потребує хорошому освітленні. Пізніше, особливо в період цвітіння і плодоносіння розсіяне світло і підвищена вологість повітря сприятливо позначаються на величині урожая і якості плодів. Для поліпшення повітря і температурного режиму три вирощуванні квасолі практикують посів куліс з високогтебельних рослин (кукурудзи і ін.), які висівають в 2-3 ряди перпендикулярно пануючим вітрам через кожних 10-12 рядів квасолі.
До грунту квасоля не вимоглива, але, як і горох, не любить кислих грунтів, високого рівня грунтових вод або ділянок з тією, що застоялася водою. Хоча вона виносить невелику кількість живильних речовин з грунту, але сильно потребує азоту н початкові фази розвитку, до того як починає використовувати його з повітря за допомогою клубенькових бактерій. СтаттіСорт
Петровськая I (Вощанка). Коренеплід плоский, округло-плоский, з увігнутим донцем. М'якоть жовта, шкірка золотисто-жовта. Вегетаційний період 75—80 днів. Листя дрібні, розітнуті, різною мірою опушені, утворюють щільну притиснуту розетку, ясно-зелені.
Дивіться також
Кавуни
Батьківщина кавуна - пустелі Калахарі і Набіб в Африці. Харчову цінність кавуна складає цукор 5-10%, а також вітаміни А, В, З пектинові речовини, мінеральні солі. Плоди кавунів використовують в свіжому... | Боротьба з шкідниками
Морквяна муха . Небезпечний шкідник. Зимує у стадії лялечки в грунті. Весной вилітають мухи, і при температурі 12-17° тепла самки відкладають яйця на землю біля рослин моркви. Через 10-15 днів... |
Насінництво
На насінні цілі кріп прибирають при побуренії основний частини парасольок: на великих площах - прямим комбайнуванням, на малих - уручну. Виділення насіння з оберемка і перше очищення проводять на віялці-сортуванні,...
|