Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

вітаміни вживають використовують вирощують висівають додають ефірні зелень листя містить масла насіння приправу розсаду рослина ряду сімейства салатів стебла сушать


 

ГоловнаПоради любителямПряновкусовиє овочі

Пряновкусовиє овочі

Чабер.

Однорічна рослина сімейства губо­цветних. У їжу вживають свіже і сушене листя як пряну приправу до салатів, рибних і грибним блюдам, то­матним соусам, маринадам і при засолі огірків. Вони содер­жат вітаміни, ефірні масла, що додають їм характерний аромат, і фітонциди. Насіння сіють рано навесні рядами з меж­дурядьямі 25 див. Закладають на глибину 1,5-2 див. На 1 м2 0,7-1 г насіння. Схід появляются через 10-15 днів. При нормальній густині схід не проріджує. Стебла прибирають на початку цвітіння інакше вони втрачають ароматичні властивості. Для зимового використання рослини в'яжуть в снопіки і сушать під навісом.

Тмин.

Дворічна рослина сімейства зонтичних. У першому році утворює розетку листя, на другий рік — квіткове стебло. Молоде листя і стебла вживають в зеленому вигляді для салату і як приправу. Насіння містить ефірне і тмін­ноє масло. Їх використовують для ароматизації хліби, при ква­шенії капуста. Сіють рано навесні і в серпні рядами через 45 см, в ряду між рослинами 10-12 див. На 1 м2 0,8-1 г насіння. Глибина закладення 2-2,5 див.

Коріандр.

Однорічна рослина сімейства зонтичних. Све­жіє листя використовують для приправи до м'ясних блюд, при маринуванні овочів. Насіння містять ефірне масло, віта­міни А і С. Висевают рано навесні. Посів рядової з между­рядьямі 45 см у ряді 58 див. Глибина зачепивки2-3 див. На 1 м2 1,5 г насіння.

Кервель.

Однорічна рослина сімейства зонтичних. Моло­диє листя використовують як приправу. Багаті вітаміном А, ефірними маслами, містять анетол що додає їм анісовий запах. В деяких форм зростає коренеплід, що нагадує пастернак. Він також вживається в їжу. Насіння сіє 2-3 рази протягом літа через 15-20 днів. Можна вирощувати і в кімнатних умовах. Посів рядової з міжряддями 45 див. У ряду посів суцільний з розрахунком на подальше про­режіваніє для використання на зелень. На 1 м2 висівають 1,5-2 г насіння на глибину 2-2,5 див.

Базилік.

Однорічна рослина сімейства губоцвітих. Мо­лодиє листя у свіжому і сушеному вигляді вживають в качест­ве приправи до салатів, супів м'ясним, рибним блюдам, си­ру, для ароматизації томатних консервів і соків. У листі містяться ефірні масла, які додають їм приємний аромат. Вирощують посівом насіння в грунт і рассадой. Се­мена сіють в грунт на початку травня рядовим способом з между­рядьямі 45 див. У ряді рослини проріджують на 15 див. На 1 м2 висівають 0,5 г насіння на глибину 2-2,5 див. Для зимового використання молоді втечі з листям зрізають на початку цвітіння, сушать в тіні, потім розтирають в порошок і зберігають в закритих банках.

Майоран.

Багатолітня рослина сімейства губоцвітих. Як пряне овочева рослина його вирощують в однорічній куль­туре. У молодому листі і квіткових нирках містяться ефірні масла, вітаміни С, А, фітонциди. Вони мають горь­ковато-пряний смак і запах. Листя прибирає перед цвітінням разом з квітковими нирками. Використовують в свіжому і суше­ном вигляді. Сушать їх в добре провітрюваних приміщеннях. Вживають як приправу до салатів, перших і других блю­дам, а також до м'яса і овочів. Розтертий порошок додають в ковбаси пельмені, фрикадельки, в печінкові паштети і при засолці овочів. Вирощують зазвичай розсадою. У парні­ки насіння сіють в середіне квітня. Норма висіву насіння 3-4 г на парникову раму. На початку травня сіянці пікірують в сол­нечниє парники з площею живлення 5х5 див. Розсаду виса­жівают після 5 червня рядовим способом. Ширіна междуря­дій 30-45 см у ряду між рослинами 15-20 див.

Фенхель.

Багатолітня рослина сімейства зонтичних, на вигляд схоже на кріп. У місцевих умовах може вирощуватися лише в однорічній культурі на зелень. Све­жіє листя додають до салатів, молоді втечі вибілюють і вживають у відвареному протертому вигляді, стебла ісполь­зуют при засолці огірків і квашенні капусти. Насіння сіє, коли грунт прогріється до 10-12°. Посів рядової, ширина міжрядь 30 див. На 1 м2 витрачають 0,2 г насіння. Глибина закладення насіння 1,5-2 див. У ряду схід проріджують на 15-20 див.

Естрагон.

Багатолітній ароматичний полин сімейства складноцвітих. Листя і молоді стебла використовують як приправу до соусів і салатів, але головним оразом при соле­нії огірків, томатів, грибів. Він володіє тонізуючим дією, покращує апетит, сприяє травленню і об­мену речовин. Містить ефірні масла, вітаміни С, А, В. Размножаєтся насінням, держаками кореневими нащадками і їм куща. При посіві насінням часто втрачає аромат. Семена висівають в сонячні парники або грядки, укриті плівкою, в середині квітня. На 1 м2 висівають 1 г насіння. Розсаду пересаджують на постійне місце в 40-50-денній віці. Площа живлення 60х40 див. При розмноженні діленням куща рано навесні кущі викопують, ділять на декілька частин і висаджують з тією ж площею живлення. При розмноженні держаками їх нарізують в липні завдовжки 8-10 см і висаджують в ящики на глибину 3 див. Ящик вкривають склом. Держаки регулярно поливають. Через 10-14 днів, коли вони укорінятимуться, їх привчають до свіжого повітря і висаджують на постійне місце.

М'ята.

Багатолітнє рослина сімейства губоцвітих. У кулінарії використовується в основному м'ята бегавкоту перцева. Містить у великій кількості вітаміни С, А, ментол, ефірне масло, фітонциди дубильні речовини. Використовується як приправа до супів, м'ясних і овочевих блюд для ароматизації квасу, оцту, хріну, при солінні і маринуванні огірків і томатів. Вирощують посівом насіння, через розсаду, діленням куща. Розсаду і частини кореневищ садять рядами з міжряддями 30 см, у ряді 15-20 див. Зрізають м'яту до цвітіння вибірково. Після тієї, що першої зрізає вона знов відростає, і в кінці вересня її зрізають і сушать для зимового вжитку

Любисток.

Багатолітнє рослина, що за смаком нагадує селеру. В дорослої рослини стебло досягає 2 м висоти. Любисток містить ефірні масла, валеріанову кислоту, фітонциди вітаміни А, З, В, Р. Рано дає зелень. Її використовують замість селери для приготування супів і м'ясних блюд і додають до салатів зі свіжіше за зелень. Корінь вживають для приготування чаю, що володіє лікувальними властивостями. Розмножують його, як ревінь, семенамі, через розсаду і діленням кореневища.

Сорти

Цукрова грібовськая 11. Скороспілий сорт, виведений наби. Грібовськой дослідної станції. Від сходу до здобуття пучкового товару 40-50 днів. Листя темно-зелене зверху блискучі, знизу матові. Коренеплід конусовидної форми, завдовжки 20-22 см,...

Дивіться також



Агротехніка

Огірки вважають за краще легкиещо добре аеруються родючі, багаті гумусом грунти, особливо в прирусловій заплаві. З овочевих культур вони краще всього відгукуються насвежєє гнойове добриво. У овочевій сівозміні огірки розміщують...
Боротьба з шкідниками

Бурякова блішка. Жук 3-4 мм у довжину. Величезна шкода заподіює буряку в перший період зростання, вигризаючи в листі дрібні круглі отвори, і аркуш засихає. У жарку і легковажну погоду шкода...

Поради любителям

На присадибній ділянці, де капуста займає невелику площу, всі роботи, природно проводяться уручну. Ділянку з осені перекопують на повний багнет лопатою з одночасним внесенням добрив. На 1 м2 площі вносять...