Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

белокочанной вирощуванні висадки води вологість горщики грунту капусти листя насіння підгодовують пікіровки плівкових поливають проводять ранньої розсаду сходу температура теплицях


 

ГоловнаРослинництвоВесняні теплиці

Весняні теплиці



Для виробництва розсади ранньої капусти, томатів, перців, баклажан, огірком, качанового салату, селери нам прийнятніші плівкові теплиці. Технологія вирощування розсаду в плівкових теплицях має особливості в порівнянні з вирощуванням її в парниках, що пояснюється особливим мікрокліматом плівкових теплиць. Хороша освітленість і сприятлива температура в теплицях прискорюють появу сходу і зростання молодих рослин. Період вирощування тепличної розсади скорочується по порівнянню з парниковою при біологічному обігріві теплиць 4-5 днів, при тіхнічеськом на 7-10 днів. Тому посів насіння на розсаду і плівкові теплиці починають на 7-10 днів пізніше, ніж і парники. Підвищена інтенсивність фотоактивній радіації в теплицях прискорює розвиток розсади. Так, в ранньої капусти черговий аркуш утворюється в парниках через б-8 днів, і плівкових теплицях через 3-4 дні.



Завдяки виравненності мікроклімату приживаність сіянців висока. В період того, що приживається сіянців в теплицях не вимагається притінення, оскільки навіть в сонячні дні під плівку проникає в основному розсіяне світло. Розсада з теплиць вирівнюється кількість нестандартною всього 3-4%. У теплицях зручно проводити відхід розсадою.



У плівкових теплицях особливу увагу треба приділяти провітрюванню. При недостатній або невчасній вентиляції можливі перегріви і підсушила грунту, тому конструкція розсадної теплиці повинна забезпечити швидке зниження температури за рахунок верхньої і нижньої вентиляції.



При вирощуванні рассади в плівкових теплицях обов'язковий її гарт. Загартована розсада коренаста, пружна, добре обліственна, з розвиненою кореневою системою забарвлення зелене з сіруватим і антоциановим відтінком. При гарті за 2-3 тижні до висадки в розсадних теплицях вентиляцію поступово підсилюють, знижуючи температуру до рівня відкритого грунту.



При гарту розсаду поливають менш рясно. Краща відносна вологість повітря у цей період 60-75%. В результаті в клітках рослин підвищується концентрація клітинного соку. Така розсада швидша приживається в полі завдяки більшій силі, що смокче, і краще зростає. У сухому повітрі менше поширюються хвороби, в рослин розвивається щільна захисна кутикула, випар скорочується. До кінця гарту розсаду посилено підгодовують фосфорно-калійними добривами і обмежують азотне живлення. Це підвищує холодостійкість і опірність розсади хворобам.



Розсада ранньої белокочанной капусти.

Передпосівом насіння калібрує на ситах з діаметром отворів 1,3-1,5 мм. З врахуванням пікіровки на 1м2 висівають 12-13 г насіння, без пікіровки 3,5-4 р. Для оберігання рослин від захворювань судинним бактеріозом і прискорення проростання повновагі насіння прогріває у воді 15-20 мін при температурі 50°. Корисно намочити насіння на 8-10 ч в розчинах мікроелементів (міліграм на 1 л води) (200), сірчанокислій міді (50 міліграм) сірчанокислого цинку (500), сірчанокислого марганцю (200). Розчину беруть половину від маси насіння.



До сходу температуру в теплицях підтримують 16-20°, з появою сходу в перші 5-7 днів знижують до 6-8°, а потім поступово підвищують вдень до 14-17° в сонячні дні і до 12-15° в похмурих, вночі 8-10°. При різких похолоданнях в теплицях з недостатнім обігрівом до появи сходу капусти на гряди настилають плівку, а після сходу її натягують на заздалегідь встановлені дротяні дуги або дерев'яні каркаси. Якщо сіянці витягуються, то роблять подсипку. Оптимальна вологість грунту 70-75%, відносна вологість повітря 60-70%.



Сіянці у фазі розгорнутих сім'ядолею або початки утворення першого справжнього аркуша пікірують в живильні горщики або кубики діаметром 6 див. Збільшувати площу живлення розсади недоцільно, оскільки розсада ранньої капусти дорожче на 10-20% при площі живлення 7х7 см проти 6х6 див. Горщики перед пікіровкою встановлюють впритул один до іншого на вирівняні гряди шириною 2,8 м. Вихід стандартної розсади при цьому до 230 шт./м2. Під горщики на гряди насипають грунтову суміш: 2 частини дернової землі, 1 частина перегною. На 1 кг суміші додають 2 г аміачної селітри, 12-суперфосфату 2 г хлористого калія. Це дозволяє виростити високоякісну розсаду подальшої підгодівлі. Якщо в суміш не вносили мінеральних добрив, то розсаду підгодовують 2 рази: при утворенні другого аркуша і за 3-5 днів до висадки. При першій підгодівлі на 10 л води беруть 20 г аміачної селітри, 25-30 суперфосфата, 5-10 г хлористого калія. При другий - розчиняють 45-50 г суперфосфату і 50-60 г хлористого калія. У одну з підгодівлі вносять мікродобрива: по 1-2 г борної кислоти сірчанокислого марганцю, сірчанокислої міді і 0,5 г молібденовокислого амонія. На 1 м2 - до 5 л розчину. Аби не було опіків листя, розчин після підгодівлі змивають чистою водою. На другий день після підгодівлі і поливу розсаду підсипають грунтовою сумішшю на 1-2 див. Та, що підсипає перешкоджає витягуванню подсемядольного коліна, сприяє утворенню додаткових коріння і обмежує поширення чорної ніжки.



При контейнерному способі вирощування розсади ящики зі свіжими або замороженими горщиками підвозять в теплицю і розставляють на гряди або розміщують на 20-сантиметровому шарі піску. Після пікіровки перші 2-3 дні підтримують температуру 10-15°. Поливають розсаду до повного змочування горщиків і насипного грунту, витрачаючи на 1 м2 10-15 л води.



Розсада ранньої капусти часто забольоваєт чорною ніжкою, особливо при загущених посівах перезволоження і поганому провітрюванні. В хворої розсади стоншується і чорніє коренева шийка і підстава стебла. Стебло і коріння загнивають, рослина легко висмикується з грунту. Для боротьби з чорною ніжкою перед вирощуванням розсада дезинфікує розсадні споруди; протравлюють насіння; не можна використовувати землю, що була раніше під капустою; поливати розсаду треба рідше після поливу теплиці провітрювати; при виїмці розсади ретельно відбраковувати хворі рослини. Підсипає піску до рослин шаром 2 см підсилює освіту додаткового коріння, що сприяє оздоровленію/растеній.



Урожай ранньої капусти в значній мірі залежить від віку розсади. Доросла розсада краще приживається в несприятливих умовах: у жарку, суху і легковажну погоду вона повільніше втрачає вологу. Така розсада не ламається при вибірці, транспортуванню і посадці, повільніше засихає або замерзає, а також менше приголомшуєсяшкідниками і хворобами. Збільшення віку розсади на 3-4 дня прискорює збори урожаю на 1-2 дні. Хоча вартість дорослішої розсади вище на 20-25%, проте, збільшується вихід ранньої продукції. Розмір розсади визначає і можливість механізованої посадки. Вік розсади ранньою капуста має бути 50-55 днів, тому насіння на розсаду сіє 10-15 березня. Стандартною вважається здорова, добре загартована, однорідна за розміром розсада, що не витягується, з прямим стеблом без ознак в'янення. Розміри розсада: довжина від кореневої шийки до кінця листя не менше. 12 см, кількість листя 5-7, маса однієї рослини 5-8 р. Розсада має бути пружною.



За 12-24 ч до висадки розсаду поливають: рясно - безгоршечную і помірно - горщик. Безгоршечную повторно поливають за 2-3 ч до вибірки. При вибірці горщики не повинні розламуватися, а в безгоршечной розсади слід зберігати на 20-30% кореневу систему з грудкою землі. При вибірці вибраковують хвору і нестандартную. Безгоршечную розсаду відразу після вибірки умочують в рідку базіку з коров'яку і глини для оберігання коріння від висихання.



Розсаду укладають в стандартні ящики (по 50 шт. горщика і 1500 шт. безгоршечной). Від вітру і сонця розсаду захищають, вкриваючи ящики зверху брезентом, мішковиною поліетиленовою плівкою. Перевозять розсаду в поле на автомашині із стелажами. При вирощуванні в контейнерах розміщують 100 ящиків в 4-ярусній клітці.



Розсада середніх сортів белокочанной капусти.

В плівкових теплицях розсаду середніх сортів вирощують для реалізації капусти в серпні, краще використовувати сорт Слава 1305. Агротехніка розсада середніх сортів для здобуття урожаю в серпні майже однакова з агротехнікою розсади ранньої капусти. Посів насіння (2,5-3 г/м2) проводять услід за посівом равней капусти. Вік розсади 35-40 днів. Стандартна розпаду середньою капуста до висадки в полі повинна мати 4-5 листя. Розмір розсади: довжина від корневой шийки до кінця листя 15-20 см, маса однієї рослини 8-10 р.



Розсада цвітної капусти.

Зі всіх видів капусти кольорова найвимогливіша до умовам зростання вже в розсадній фазі. Низька температура при вирощуванні розсаду затримує утворення голівок, дуже висока (більш 20-25°) сприяє освіті їх навіть в розсади або викликає передчасне утворення дрібних голівок, що розсипаються, в полі. Затінювання наводить до витягуванню розсади, а короткий день затримує формування продуктового органу. При дуже ранніх термінах посіву на розсаду багато рослин можуть не утворити голівок.



У плівкових теплицях розсаду цвітної капусти вирощують в один термін. Для ранньовесняної посадки насіння на розсаду висіває на тиждень пізніше ранньою белокочанной капусти, 17-22 березня. На 1 м2 10-12 г насіння, що калібрується. Вік розсади 50-55 днів. Основний спосіб вирощування - горщик, оскільки безгоршечная розсада колірной капуста гірше приживається, чим белокочанная. Пікірувати сіянці слідує лише у прогріті горщики розміром 6х6 див.



Сіянці цвітної капусти гірше белокочанной переносять заморожування, тому під час відходу за розсадою частіше застосовують аварійний обігрів або додаткове укриття плівкою. Під час зростання розсади треба стежити за провітрюванням в теплицях підтримуючи температуру на 1-2° вище, ніж для белокочанной капусти. До появи сходу температуру підтримують 18-20°, протягом 5-7 днів після сходу знижують до 8-10°, після 7 днів в сонячні дні 16-18°, в похмурі дні 12-16°. Перші 2-3 дні після пікіровки вдень 12-15°, вночі 10-12°. Тривале зниження температури нижче 8° надалі уповільнює утворення голівок.



Поливають розсаду рівномірно, та, що підсушила горщиків і грунту погіршує якість, надалі рослини старіють, рано утворюються дрібні голівки. Оптимальна вологість грунту 70-75% від повної польової вологоємкості, вологість повітря 65-75%.



Розсаду цвітної капусти підгодовують так само, як розсаду ранньою белокочанной. У одну з підгодівлі корисно вносити мікроелементи: 1-2 г борної кислоти, 1,5 г сірчанокислого марганцю, 0,5 г молібденовокислого амонія розчиняють, в 10 л води і витрачають на 1-1,5 м2 тепличній площі. Бор покращує утворення голівок, молібден скорочує утворення ниткоподібного листя. Внекорневая подормка (0,05%-ниє розчини боровою кислоти і молібденовокислого амонія) підвищує морозостійкість розсади.



Стандартна розсада має 5-6 листя, висоту рослин 20-22 см, масу однієї рослини 10-15 р.



Розсада червонокачанною, брюссельською савойської капусти і кольрабі.

Посів насіння на розсаду проводять услід за посівом ранньої белокочанной капусти. Вік розсада з пікіровкою 40-45 днів, без пікіровки 30-35 днів після посіву. Витрата насіння при рядовому посіві 2-3 г/м2. Розсаду доцільно вирощувати з пікіровкою сіянців. Горшечная розсада найбільш ефективна для червонокачанної і савойської капусти, а контейнерний спосіб вирощування - для брюссельської. Розсаду савойської капусти і кольрабі підгодовують як ранню белокочанную капусту, а червонокачанну і брюссельську - як середні сорти белокочанной капуста. У розсадній фазі брюссельська і савойська капуста найбільш стійка до заморожуванням, червонокачанна ними ушкоджується сильніше.



Розсада томатів.

В плівкових теплицях розсада з 7-9 листям у фазі бутонізації формується 45-55 днів при пікіровці і через 38-40 днів при посіві пророслим насінням. Тому посів насіння проводять 15-20 квітня. При вирощуванні розсада без пікіровки на 1 м2 витрачають 1-1,5 г насіння, з пікіровкою 10-12 р. У посівні ящики висівають 2 г насіння. Глибина закладення насіння 1 див. При вирощуванні 50 тис. сіянців для 1 га необхідно зайняти 30-40 м2, або близько 100 посівних ящиків.



Температура до сходу 18-25°, при появі сходу її знижуют на 4-5 днів вдень до 12-15° вночі до 8-10°. Не небезпечне зниження нічної температури в цей період до 4-5°. У подальшому підтримують температуру вдень 18-25°, вночі 8-10°.



Сіянці пікірують при появі першої пари справжнього листя (через три тижні після сходу). Пікіровку проводять в горщики, або вирощують безгоршечную розсаду. Розсада томатів на відміну від капусти вимагає більшої площі живлення (8х8 і навіть 10х10).



Томатам необхідна низька відносна вологість повітря (45-60%), тому вентиляція у теплиці надається особливе значення. Підгодовують розсаду 1-2 рази: перший раз при утворенні другого аркуша, розчиняючи в 10 л води 40 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 10-15 г хлористого калія, другий - у фазу 4-5 листя 40 г суперфосфату, 25 г калійної селітри, 5 г сірчанокислого магнію, 2 г борної кислоти. Вентилюють розсаду поступово і обережно. За тиждень до посадки її загартовують, розкриваючи до 50% поверхня плівкової теплиці. Для повишенія холодостійкості поливають хлористим калієм (15-35 г на 10 л води). У останньому догляд за розсадою, як в зимових теплицях. До моменту висадки в поле розсада має довжину 14-16 см, масу 10-11 г, діаметр кореневої шийки більше 0,6 див. Вихід такої розсади 130-140 шт./м2.



Розсада перцю і баклажан.

Перець і баклажани теплолюбивіші, ніж томати, і розсаду починають вирощувати на 10 днів раніше. Підготовка насіння така ж, як і для томатів. Грунтову суміш для горщиків готують так само, як і для томатів але з додаванням 1/6 частин піску. На пікіровку норма висіву насіння перцю 25-30 г, баклажанів 15-20 г на 1 м2. Догляд за розсадою такий же, як і за розсадою томатів, але оптимальна температура 22-25° вдень і 15-16° вночі з посиленою вентиляцією. Стандартна розсада має бути коренастою, з товстим стеблом і 8-10 справжнім листям.



Розсада огірків і кабачка.

Посів на розсаду в плівкові теплиці проводять 20-25 апреля. Перед посівом сомові-па готують як при вирощуванні розсади в зимових теплицях. Підготовлене насіння висіває в прогріті горщики на глибину 1,5-2 див. Горщики встановлюють на гряди. У сонячні дні температура 23-25°, в похмурих - не вище 17-20°, вночі 13-15°. Тривале охолоджування розсади, як і висока температура, затримують плодоносіння огірків в полі. При пониженні температури гряди з розсадою додатково покривають плівкою. Вологість повітря має бути 70-80%, вологість грунту 80-85%. Поливають розсаду лише теплою (23-25°) водою. Холодна вода сприяє захворюванню розсади прикореневою гнилизною. Провітрюють теплицю лише через верхню вентиляцію.



Підгодовують розсаду двічі. На 10 л води - 10 г аміачної селітри, 30 г суперфосфату, 15 г хлористого калія, 2 г борної кислоти, 1 г перманганату калія. У фазі утворення третього аркуша розсаду корисно підгодувати ацетиленом. Для цього на ніч протягом 3-5 діб розкладають під рослини карбидкальцію (50-70 г/м2). Газацію припиняють при легкому пожовтінні листя. Ацетилен утворюється при з'єднанні карбіду кальцію з парами води і сприяє рясному і ранньому цвітінню. Заходи боротьби з хворобами такі ж як при вирощуванні розсади в зимових теплицях. До висадки в полі розсада повинна мати 3-5 листя. Розмір розсади: довжина від кореневої шийки до кінця листя 15-20 см, маса однієї рослини 10-12 р. Вік розсади 25-30

днів.


Насіння кабачка перед посівом замочують в розчині метилової сині на 24 ч. На 1 м2 висівають 13-14 г семен. Теплицю добре провітрюють. Перед посадкою корисно обрізувати 1-2 ніжніх аркуша розсади для зменшення випару.



Розсада качанового салату.

Посів семян/ проводять 5-0 квітня, аби до висадки в полі розсада сформувала 4-5 листя. Насіння сіє в грунт теплиці по заздалегідь размаркированной площі в рядки на 5-6 см один від одного на глибину 0,5 див. Витрата насіння 2-3 г/м2. Після посіву рядкі засинають грунтом і злегка ущільнюють. До сходу температура 15-20°. Надалі вдень 16-18°, вночі 10-12°. Вологість повітря 70-75%. Спосіб горщика вирощування розсади прискорює вступ урожаю на 7-10 днів.



Розсада кореневої селери.

При вирощуванні розсади треба враховувати, що насіння селери дрібні, в оболонці багато ефірних масел, вони проростають повільно. Посів проводять насінням, що лише надзьобалося. Для цього їх поміщають на 30 мін у гарячу воду (70-80°), а потім залишають надвоє доби для набрякання при температурі 18-20°. Перед посівом насіння злегка перетирає руками. На 1 м2 висівають 1-1,5 г насіння при вирощуванні без пікіровки і до 3 г - з пікіровкою. Глибина закладення 0,5 див. Землю зверху добре ущільнюють, інакше насіння 'швидко підсихає, повільно проростає або зовсім не сходять. Температура для проростання 7-8°, при 4° насіння пліснявіє і не проростають.



Сіянці пікірують на гряди при появі другого аркуша в возрасте 30-35 днів з площею живлення 6х6 або 6х3 див. Вирощувати розсаду селери в горщиках, кубиках, дернінках, поліетиленових стаканчиках не слідує, оскільки при цьому коренеплоди виходять довгастими, грушовидної форми, а коренева система своєрідно розростається утворюючи "бороду". Грунт має бути рихлим, оскільки при пікіровці в щільну масу селера сильно стрелкуєтся. Ящики з розпікірованою розсадою встановлюють на грядках. При вирощуванні без пікіровки насіння змішує з піском (1:3), інакше розсада утворюється рівномірна.



У час відходу обов'язкові помірне провітрювання, поливши, підгодівля і спушення. Температура 15-16°. При температурі 10° і нижче селера стрелкуєтся. Розсаду підгодовують 2-3 рази. На 10 л води 20-30 г суперфосфату 10-15 г калійної солі, 15-10 г натрієвої селітри.



Перед висадкою розсаду обприскують 1%-ной 6ордськой рідиною проти іржі. При заготівці підрізують верхню частину листя і на 1/3 коріння для лучшей приживаності. Вік розсади 55-60 днів з пікіровкою і 45-50 днів без пікіровки. Вихід розсада з пікіровкою 250-300 шт., без пікіровки до 1500 шт. Стандартна розсада повинна мати 5-6 листя завдовжки 10-12 див. Розсада черешкового і аркушевого селери вирощується так само, як і кореневого. Беспересадочний спосіб вирощування

Безпересадочний спосіб вирощування насіння редису. Вибір ділянки, система обробки грунти і система добрив такі ж, як і при насінництві редису з пересадкою. Безпересадочну культуру редису на насіння доцільно поєднувати з...

Дивіться також



Насінництво

Насінні ділянки баштанних культур мають бути видалені від загальних посівів у відкритій місцевості на 2 км., за наявності захисних деревних насаджень - на 600 м. Для 20-25 га товарних посівів...
Рідкі азотні

Безводий аміак. Зріджений газ в безбарвною рідини, містить 82,3% азоту. Добре розчиняється у воді. Зберігається і транспортується в спеціальних цистернах або балонах. Не запалав, але в суміші з повітрям стає...

Сорт

Петровськая I (Вощанка). Коренеплід плоский, округло-плоский, з увігнутим донцем. М'якоть жовта, шкірка золотисто-жовта. Вегетаційний період 75—80 днів. Листя дрібні, розітнуті, різною мірою опушені, утворюють щільну притиснуту розетку, ясно-зелені.