Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

аміачної вирощування встановлюють горщиків грунтову дернової землі калія насіння перегною посіву розсади розсадних сірчанокислого сіянців селітри споруди суміші теплиці тирси


 

ГоловнаРослинництвоВирощування розсади

Вирощування розсади


Для здобуття раннього урожаю овочевих культур необхідно своєчасно готувати високоякісну розсаду. Розсаду вирощують в розсадних теплицях для зимових і весняних теплиць; у весняних плівкових теплицях - для відкритого грунту і парників; у парниках і холодних розсадниках - для відкритого грунту.



Існує декілька способів вирощування розсади: горщик і безгоршечний, з пікіровкою і без пікіровки. Найбільш ефективний горщик. Він дозволяє прискорити дозрівання урожаю на 12-14 днів, збільшити урожай на 20-30%.



Горщики краще готувати торфо-перегнойные. Але там, де торфу мало, можна використовувати перегнойно-земляную суміш: 3 частини перегною, 1 частина дернової землі і 1-2% коров'яку. Для огірків готують інший склад: 10 частин дернової землі, 9 - кінського гною, 1 - тирса і 2 - коров'яку. На 1м3 суміші вносять 1,5 кг аміачної селітри, 2-3 суперфосфат, 0,7 кг хлористого калія. Для нейтралізації кислотності в суміш вносять до 2 кг винищити.



На 50 тис. горщиків розміром 6х6х6 см витрачається 10-15 м3 суміші. Виготовлення горщиків можна механізувати. Дернову землю і перегній пропускають через механічний гуркіт, потім змішують в дозаторі. З дозатора маса поступає в змішувач, де доводиться до стану готовності. Горщики готують на верстатах ІГТ-10, взимку їх заморожують і зберігають в буртах або відразу встановлюють в розсадні споруди для заморожування. Розсадні споруди взимку мають бути добре укриті. При весняному виготовленні горщики відразу встановлюють в розсадні споруди. Проникність горщиків перевіряють шляхом посіву салату.



Зебестоїмость горщиків з подальшою установкою в розсадні споруди порівняно висока.



Дешевше штампувати живильні кубики методом гидроторфа або намазування (пульпи). При цьому таку ж грунтову суміш, як і для горщиків, доводять до густини сметани і змішувачем "Гидроторф" наносять на поверхню розсадних гряд. Через 2-3 ч ручними горшочкоделателем або вібраційним горшочкоделателем нарізують кубики.



Перспективно вирощування розсади контейнерним способом. Контейнерами служать овочеві і пікірувальні ящики розміром 50х30х7 см, в які встановлюють 40 шт. горщиків діаметром 6 см або заливають пульпу (намазування) з подальшою нарізкою кубиків. Контейнери встановлюють на грунт теплиці впритул. Для зручності обслуговування між рядами контейнерів залишають проходи через 2,5-3 м по ширині теплиці. У теплиці на 600 м3 розміщують 2500 контейнерів. Контейнерний спосіб забезпечує хороший гарт шляхом винесення розсада з теплиці за 7-10 днів до посадки такая розсада в полі приживається на 100% і дає раніший і вищий урожай. Контейнерний спосіб дозволяє на 7-10 днів раніше звільнити теплиці і приступити до посадки культур другого звороту огірків або томатів. При контейнерному перевезенні розсаду транспортують без перевалки, що сприяє кращому збереженню кореневої системи. Встановлювати горщики і заливати намазування (пульпу) в контейнери можна взимку, укладаючи їх штабелями, а навесні встановлювати в розсадні споруди відразу після їх пуску.



У деяких тепличних комбінатах розсаду вирощують в поліетиленових стаканчиках розміром 10х10 або 10х15 див. Стаканчики без дна, їх заповнюють живильною сумішшю: 1 частина дернової землі, 1 - перегною і 30% тирси. На 1м3 грунтовій суміші додають 1 кг аміачної селітри, 4 - суперфосфату, 1 кг сірчанокислого калія. Перед посівом стаканчики встановлюють в теплиці по 80 шт. на 1 м2, заливають гарячою водою.



При безгоршечном способі вирощування розсади за два тижні до посіву насіння землю покривають поліетиленовою плівкою завтовшки 0,07-0,1 мм. На неї насипають живильну суміш шаром 8-10 див. Склад суміші: 2 частини дернової землі і 1 - перегною. При глинистому грунті додають 10-20% річкового піску; на 1 м3 суміші - 1 кг сульфат амонія, 0,5 - калійній солі, 7 - суперфосфату. У теплиці з шириною прольоту 3,2 м роблять 2 грядки, 6,4 м-4 грядки. Ширіна грядок 1,2-1,35 м, довжина залежить від довжини теплиці. Між грядками роблять доріжки шириною 50 див. На грядках грунтову суміш розрівнюють, зволожують і нагрівають до 18-20°.



Ефективно вирощування безгоршечной розсади в тонкому шарі грунтової суміші (3-2 см) на опілочной підстилці. На вирівняну поверхню розсадних споруд насипають шаром 5 см деревна тирса заздалегідь заправлені мінеральними добривами. На 1 м3 тирси вносять 6 кг суперфосфату, 1 - аміачної селітри, 1 - сірчанокислого калія, 0,3 кг сірчанокислого магнію. Для нейтралізації кислотності тирси додають 5-7 кг винищити. Грунтову суміш готують з перегною і дернової землі (1:1) з додаванням 0,5-1 кг аміачної селітри, 3-4 суперфосфат, 0,5-1 кг сірчанокислого калія на 1 м3. Розсаду підкопують під шаром тирси і легко вибирають.



Пікіровка сіянців зменшує витягування рослин, дозволяє краще розподілити розсаду площі, вибракувати всі хворі, пошкоджені і в 2-5 разів понизити витрату насіння. Проте при пікіровці обривається до 50% коріння, вкорінення сіянців сповільнюється, а термін вирощування розсади подовжується. Тому пересаджувати потрібно молоді сіянці у фазі сім'ядолею і на початку появи першого справжнього аркуша. В пересаджених молодих сіянців вже на 2-3 доби утворюються кореневі горбки відновлюється втрачена частина головного кореня за рахунок утворення бічних корінців. Пікіровка доцільна при дуже ранніх термінах посіву насіння на розсаду і недоліку розсадних споруд.



При вирощуванні розсади без пікіровки роботи можна проводити в болеї стислі терміни понизити трудові витрати і механізувати процеси. Насіння на розсаду сіє парниковими сівалками. За один робочий день нею засівають до 1000 м2. Якщо немає сівалки насіння висіває під планчатий маркер уручну. Продуктивність праці при посіві парниковими сівалками в 20 разів вище в порівнянні з ручним посівом. Після посіву грунт ущільнюють для прискорення проростання насіння. При вирощуванні розсади без пікіровки насіння краще дражіровать, що в 1,5-2 рази скорочує їх витрату, до тому ж виключається необхідність проріджування сіянців. По при дражірованії підвищуються вимоги до якості насіння: лише відсортовані повновагі насіння дає дружний схід.



У період вирощування дотримується строгий карантин, гігієна і профілактика. Розсадне відділення ізолюється з боку овочевих теплиць. Робітники повинні надівати спецвзуттю і халат. При виробництві розсади передбачається резерв (10-15%) на випадок підсадки. Агротехніка

Хороші попередники для часнику - картопля, капуста огірки, після яких грунт залишається рихлою і чистою від бур'янів. Розміщувати його краще всього в одному полі е цибулею. Обробка грунти і добрива...

Дивіться також



Агротехніка

Під хрін вибирають ділянки з легкою, багатою перегноєм грунтом, бажано річкові заплави. На важких глинистих грунтах урожай знижується коріння виходить недоброякісним, розгалуженим, прибирання їх важко. Зяб під хрін орють на...
Гарбуз

Батьківщина гарбуза - Південна і Центральна Америка. Стебло, що зчіплюється, в гарбуза досягає довжини 5 -10 м. Листя крупне неопушене. Листова поверхня в окремих рослин досягає 20 м2. Коренева система...

Насінництво

Насіння редису вирощують двома способами: посівом насіння на постійне місце у відкритий грунт або з попереднім вирощуванням маточників в захищеному грунті і пересадкою - їх в відкритий грунт. Ефективний пересадковий...