Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

агрегату борозни води грунту ділянки дощувальна кругу культур нарізують норми овочеві одночасно освіжні період поливи проводять рослин смугах установка число


 

ГоловнаРослинництвоЗрошування

Зрошування


Овочеві рослини пред'являють підвищені вимоги до забезпечення вологою. Найбільш вологолюбні капуста, огірки, лук, редис, салат. Менш вимогливі до вологи томати, морква, буряк, боби, гарбуз. Порівняно посухостійкі кавун диня. При недоліку вологи в огірків, томатів, перцю, баклажанів обпадає зав'язь, в капусти качани утворюються дрібні, недорозвинені або зовсім не зав'язуються. Коренеплоди, лук при недоліку води різко знижують урожай.



Існує декілька способів поливу овочевих культур: по борознах, по смугах, дощуванням і підгрунтя. Найбільш поширені дощування і борозенка поливи. Овочеві ділянки мають бути добре сплановані, особливо при борозенці поливі і поливі по смугах. Капітальне планування виробляють одночасно з будівництвом ороситільної системи, поточну - щорік для усунення невеликих нерівностей що утворюються при обробці і під час поливів.



Борозенка полив можна проводити на ділянці, що має спокійний рельєф з невеликим ухилом (від 0,003 до 0,01) і добре сплановану поверхню. Полив борозенки має декілька різновидів: по борознах проточним, глухим і борознам-щілинам. При поливі по проточних борознах залежно від рельєфу, ухилу і характеру грунту їх нарізують завдовжки 200-400 м завглибшки 15-18 см на відстані 70 см один від одного. Вода поглинається при русі невеликими струменями по борознах.



Поливши по глухих борознах виробляється на ділянках з невеликим ухилом шляхом наповнення їх водою і подальшого вбирання грунтом під час стояння в борозні. Борозни нарізують культиваторами, обладнаними борозноробами



Поливши по борознах-щілинах застосовується в тих же умовах, що і поливши по звичайних борознам. Борозни-щілини нарізуютьсящелерезамі, при цьому в дні борозни утворюється щілина шириною 3-4 см і завглибшки 15-20 см з сумарною глибиною 30-40 див. Такі борозни дозволяють збільшити поливний струм і добре просочити грунт водою. Ефективні при влагозарядкових і передпосадкових поливах. Воду в борозни подають ізраспределітельного каналу за допомогою сифонів або поливних трубок діаметром 3-5 див. Одночасно заповнюють 10-12 борозен. Швидкість подачі води регулюють нахилом трубок, Борозни заповнюють водою на 2/3 глибини так, щоб гребені залишалися сухими. Грунт обробляють тракторними культиваторами. Перед черговим поливом нарізують борозни тракторним підгортальником.



Поливши по смугах ефективний лише на ретельно вирівняній ділянці. Смуги роблять риджером або валкоделателем шириною 0,8-1,0 м, вважаючи від середини валиків. Висота валиків 18-20 див. Поливши - напуском води по смугах. Якщо смуги недостатньо вирівняні і вода оббігає в один бік, спеціальними поливними дошками підпирають воду, подаючи її на болеї піднесені ділянки. Посів і обробку грунту в смузі проводять машинами, а бур'яни на валиках знищують уручну.



Поливши по смугах має істотні недоліки: багато води вирушає на випар, грунт сильно ущільнюється, а структура її руйнується, після поливу утворюється товста кірка.



Поливши з допомогою дощувальних установок з кожним роком отримує усе більш широке поширення. При машинному способі поливу відпадає необхідність в дорогому плануванню ділянки і нарізці поливних борозен, скорочуються непродуктивні витрати води, менше потрібний робочої сили.



У овочівниках господарствах частіше використовуються високонапірна, дальнеструйная навісна машина низьконапірна з короткоструйнимі насадками і среднеструйная дощувальна установка.



Дощувальна установка працює позиційно із забором води із зрошувальних каналів, поливає по кругу і по сектору. Витрата - 70 л/с радіус дії - 70 м, відстань між каналами - 90 м обслуговує одна людина. Сезонне навантаження 60-70 га.



При швидкості вітру менше 2 м/с полив ведуть по кругу, до 6 м/с - по сектору. При легковажній погоді переважно нічні поливи, оскільки в нічний час сила вітру, зазвичай слабшає.



При підгодівлі в бак поміщають розрахункову норму добрив (з однієї позиції по кругу поливається 0,5 га). Якщо потрібно, аби добрива попали в глибший шар грунту, їх вносять до початку поливу, а аби добрива були ближчі до поверхні - в кінці поливу.



Короткоструйная дощувальна установка, двоконсольний агрегат, навішується на трактор. Трактор обладнався спеціальною коробкою швидкостей, що дозволяє знижувати робочу швидкість до 400 м/ч. Полив можливий лише при русі агрегату. Зрошувачі нарізують через 115 м. Навантаження на один агрегат 80-100 га.



При проведенні підгодівлі в підкерманич засипають одночасно до 150 кг удобреній. При глибокому закладенню добрив їх вносять при першому проході агрегату, при поверхневому - при останньому.



Зрошувальна і поливна норма. Для розсади, молодих рослин і листових культур, коріння яких розташовані неглибоко, поливні норми зазвичай 200-250 м3/га, аби промочити шар грунту на глибину 25 див. Поливи часті. З віком рослин поливні норми поступово збільшують і в період утворення продуктивних органів доводять до 450-500 м3/га, але інтервали між поливами роблять тривалішими.



На важких глинистих грунтах поливні норми підвищені, але поливи проводять рідше. На легких супіщаних грунтах норми зменшують, але збільшують число поливів. Число поливів за сезон залежить від довжини вегетаційного періоду рослин і від погодних умов. Число поливів і поливна норма визначають зрошувальну норму. Для різних культур вона вагається від 3000 та 5500 м3/га.



По своєму призначенню поливи розділяються на передпосадкові, посадочні провокаційні, вегетаційні, освіжні, влагозарядковиє і так звані протівозаморозковиє.



Передпосадкові поливи проводять перед посівом, коли грунт сухий і висіяне насіння без попереднього поливу можуть дати проріджений схід або зовсім не зійти. Їх практикують і перед висадкою розсади, аби зруйнувати грудки землі і полегшити закладення рослин. Полив проводять за 10-15 ч до посіву або посадки поливний нормою не менше 450-500 м3/га.



Провокаційні поливи роблять на засмічених грунтах за два тижні до посіву пізніх культур аби викликати проростання бур'янів і потім проведенням культивації знищити їх.



Посадочні поливи проводять під час висадки розсаду (без поливу розсаду висаджують лише у дощову погоду).



Поливні норми 250-300 м3/га.



Вегетаційні поливи служать для підтримки оптимального водного режиму в грунті в період роста і плодоносіння рослин. Повторюють їх через такі проміжки часу аби не викликати водного голодування і не уповільнити зростання і розвитку рослин. Одночасно з поливами залежно від фази розвитку рослин овочеві культури підгодовують.



Освіжні поливи проводять в суху жарку погоду в проміжках між основними. Вони підвищують вологість повітря, знижують його температуру, що покращує умови життєдіяльності овочевих культур.



Освіжні поливи підвищують урожай овочів, особливо огірків і капусти. Витрата води на один полив 15- в 30 м3/га.



Влагозарядковиє поливи необхідні восени після зябльовой оранки на тих полях, на яких навесні передбачається посіяти ранні культури. Осінній полив створює запас води в грунту, що забезпечує дружне проростання насіння і зростання рослин в початковий період. Норма води при влагозарядковом поливі досягає 1000 м3/га.



Протівозаморозковиє поливи роблют напередодні і в ніч настання весняних і осінніх заморозків. Вони запобігають або ослабляють негативну дію заморозків. Поливна норма 50-100 м3/га. Обробка грунту

Овочеві рослини пред'являють високі тре­бованія до якості і стану грунту. На дрібно зораних погано оброблених грунтах вони різко знижують урожай. Поето­му обробці грунту необхідно приділяти найсерйознішу увагу. Основна обробка грунти....

Дивіться також



Баштанні культури

Баштанні культури Баштанні культури - кавун, диня, гарбуз - однорічні трав'янисті рослини, мають багато загального в біології і агротехніці.
Сорти

Цукрова грібовськая 11. Скороспілий сорт, виведений наби. Грібовськой дослідної станції. Від сходу до здобуття пучкового товару 40-50 днів. Листя темно-зелене зверху блискучі, знизу матові. Коренеплід конусовидної форми, завдовжки 20-22 см,...

Морква

Морква по праву називають коморі вітамінів. Вона містить багато каротину (провітаміну А), вітаміни B1, В2, З, РР і В9, цукру, мінеральні солі, азотисті та інші корисні для організму людини речовини....