Морква Морква по праву називають коморі вітамінів. Вона містить багато каротину (провітаміну А), вітаміни B1, В2, З, РР і В9, цукру, мінеральні солі, азотисті та інші корисні для організму людини речовини. Солей кобальту в моркві в 10 разів більше, ніж в м'ясі і молоці. Її призначають при порушенні обміну речовин і недокрів'ї. При вариві морква втрачає близько половини каротину, проте і у вареному вигляді вона володіє лікувальними властивостями.
В дослідах учбового господарства сільськогосподарського інституту Целіноградського проведених на лугово-каштанових грунтах, урожай коренеплодів сорту Шантене 2461 склав 726 ц/га.
Коренеплід моркві складається з червоно-помаранчевої кори і жовтою або жовто-помаранчевою серцевини. В кращих сортів моркви діаметр серцевини не превишает 40 відсотків товщини кореня.
Листя сложноперістиє. Квітконосне стебло опущене, до 1,5 м висоти. Суцвіття у вигляді парасольки. Запилення відбувається за допомогою вітру і комах.
Насіння дрібні (маса 1000 насіння 2-2,4 г), подовжений-овальної форми, покриті волосками. Мають щільну оболонку, містять багато ефірного масла і тому для набрякання вимагають значної кількості води. У польових умовах схід з'являється на 20-25 день.
Морква рослина холодостійка. Насіння її починають проростати при 4-6° тепло. Схід безболісно переносить заморожування до 3-4°. Дорослі рослини ще стійкіші до знижених температур, проте коренеплоди восени не витримують заморозків в грунті нижче 2°. Але до світла морква вимоглива, особливо в перший період розвитку. При недоліку світла рослини витягуються, знижують урожай і якість продукції. Це спостерігається при вирощуванні моркви в міжряддях плодоносного саду, при густих посівбі і при запізнюванні з проривкой і прополкою.
В морква глибоко проникаюча в грунт коренева система. Тому до вологи вона пред'являє помірні вимоги, хоча як недолік, так і надлишок вологи шкодять їй, при сухому грунті коренеплоди грубіють, набуваючи потворної форми а надлишкова вологість викликає їх захворювання. До повітряної засухи морква пристосована краще за інші коренеплоди. Цьому сприяють її розітнуті і опушене листя, а також опушене стебло.
Для морква необхідна легкі супіщані і суглинні незапливаючі грунти з високим вмістом гумусу і глибоким орним горизонтом. З елементів живлення вона більш всього потребує калія, але дуже чуйна і на внесення азоту.
Не можна удобрювати моркву свіжим гноєм, оскільки коренеплоди будуть потворними, розгалуженими, блідо-жовтого забарвлення і з поганими смаковими якостями.
СтаттіГрунт
, що Утеплює Для обігріву грунту можна застосовувати гарячу (40-50°) воду або пару промислових підприємств. На ділянці через кожних 0,7-1 м на глибині 0,3-0,4 м укладають гончарні, залізні або азбоцементні...
Дивіться також
Поради любителям
На присадибних ділянках і огородах доцільно загущене розміщення столових коренеплодів. Редьку і буряк можна вирощувати на укосах гряд, а також мати в своєму розпорядженні гнізда разом з огірками. Норма висіву... | Пряновкусовиє овочі
Чабер. Однорічна рослина сімейства губоцветних. У їжу вживають свіже і сушене листя як пряну приправу до салатів, рибних і грибним блюдам, томатним соусам, маринадам і при засолі огірків. Вони содержат... |
Боротьба з шкідниками
Бурякова блішка. Жук 3-4 мм у довжину. Величезна шкода заподіює буряку в перший період зростання, вигризаючи в листі дрібні круглі отвори, і аркуш засихає. У жарку і легковажну погоду шкода...
|