Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

використовують воді глибину зберігання калія коренеплоди моркви насіння підвищує посіву появи проводити проводять протягом рослин рядків схід сходу температурі урожай


 

Агротехніка


Морква не виносить засмічених грунтів. Тому її треба вирощувати після культур що залишають грунт чистою від бур'янів. Кращі попередники для неї - ранні овочі і рання картопля. Якщо для моркви не виявилося місця на зрошуваних землях, то її слід розміщувати на ділянках із зниженим рельєфом по парі, біля полезахисних смуг, між лісовими колками, з посівом куліс з кукурудзи або інших високостеблових рослин.



Обробка грунти під моркву звичайна. Під зяб вносять 1,5-3 ц/га суперфосфату і 0,5-1 ц/га хлористого калія. Рано навесні ділянку боронують. Під передпосівну культивацію вносять 0,8-1 ц аміачної селітри.



Морква сіють крупним насінням, що має високу схожість. Це дає надбавку урожаю коренеплодів від 50 до 100 ц/га. Дрібне насіння відділяє, просіюючи їх через решета з отворами 0,7 мм а також шляхом занурення в підсолену воду (40-60 г солі на 1 л води). Крупне, добре виконане насіння опускається на дно, а дрібні і легковагі спливають. Їх видаляють, а повноцінне насіння ретельно промиває в чистій воді і просушує.



Для прискорення появи сходу рекомендується проводити пророщування насіння обробку їх змінними температурами, а також ряд інших прийомів.



Пророщування насіння починають за 2-3 дні до посіву. Для цього їх протягом 3-4 ч витримують в воді кімнатної температури, потім розсипають тонким шаром на брезент і накривають вологою мішковиною, час від часу перемішуючи. Як тільки вони надзьобаються, їх злегка підсушують і висівають. Ефект підвищується, якщо замість води- використовувати розчин мідного купоросу (0,5%-ний), марганцевокислого калія (0,2%-ний), борної кислоти (0,1%-ний). Попереднє пророщування насіння прискорює поява сходу на 7-10 днів.



До обробці насіння змінними температурами приступають за 15-20 днів до посіву. Насіння насипає в ящик шаром в 10-15 см і змочують водою (1 л на 1 кг насіння). Воду добавляют.к насінню в два прийоми. Коли вона вбереться, насіння накриває вологою мішковиною і 2-3 дні витримують при кімнатній температурі, перемішуючи не рідше за одне разу в добу. Потім їх виносять на лід і протягом 10-15 днів тримають при температурі від 1° морозу до 1° тепла. Потрібно мати на увазі, що дуже тривале охолоджування викликає стрелкованіє моркву. Перед посівом насіння злегка підсушують в тіні. Після такої обробки схід з'являється при більш низькій температурі і на 5-8 днів раніше.



Дражірованіє збільшує об'єм насіння, сприяє більш рівномірному їх висіву, підвищує енергію проростання і забезпечує рослини дополнітельним живленням в перший період їх зростання і розвитку, що зрештою підвищує урожай.



Спочатку насіння намочують у воді, а перед посівом дражіруют. За відсутності торфу рекомендується для дражірованія насіння моркви суміш з 70% перегною і 30% дернової землі. На 1 м3 суміші додають 6,5 кг суперфосфату, 0,13 кг калійній солі, а як клеющего речовина 0,02%-ний розчин поліакриламіду або коров'як, розбавлений водою 1:10. На 1 л розчину клеющего речовини додають 40 міліграм борної кислоти, 200 - сірчанокислого цинку, 40 - сірчанокислого марганцю, 300 міліграм молібденовокислого амонія. Дражірованіє проводять в спеціальних установках-дражіраторах.



Сонячний обігрів підвищує енергію проростання насіння і забезпечує дружний схід. Обігрів можна проводити в теплиці або парниках. Насіння з низькою енергією проростання прогрівають протягом 2 ч при температурі 40-45°.



Обов'язковий прийом - протравлення насіння в день посіву меркураном (4 г на 1 кг насіння) або ТМТД (8 г на 1 кг). Якщо насіння замочує у воді, то дозу пестицидів знижують удвічі.



Морква доцільно сіяти рано навесні, під зиму або взимку.



При ранньовесняному терміні сівби його треба проводити услід за передпосівною обробкою грунти, аби насіння могло використовувати запас вологу її верхніх шарів. Норма висіву насіння 4-6 кг/га, що калібруються 2-3 кг/га, що не калібрується, глибина закладення 2-3 см; при закладенні глибше 5 см насіння не проростає. До посіву і після нього грунт накочують. Післяпосівне накочення проводять одночасно з посівом. Намочене або пророщене насіння треба висівати лише у вологу землю, інакше вони загинуть.



Для рівномірного висіву насіння моркви змішують з дрібною просушеною тирсою або гранульованим суперфосфатом (на 1 частину насіння беруть 2-3 частини тирси або гранульованого суперфосфату за об'ємом). Весняні посіви сходять довго, в зв'язку з цим зростає опасность заглушається їх бур'янами. Тому доцільно підмішувати насіння маякової культури: на 1 кг морква - 0,5 кг редису (редис рано позначає рядки посіву і дозволяє проводити боротьбу з бур'янами ще до появи сходу моркви).



Підзимовий посів проводять в такі терміни, аби до замерзання грунту насіння набрякало, але не встигли прорости, оскільки схід, що з'явився осінню, зазвичай гине (кінець жовтня - початок листопада). Сіяти можна і тоді, коли верхній шар грунту промерз, але ще прорізається сошниками сівалки. Сіють такими, що сухими калібруються і протравленими насінням. Норму висіву в порівнянні з весняним терміном збільшують на 25- 30%. Семена закладають на глибину 3-4 див. При підзимовому посіві морква дозріває на 15-20 днів раніше, ніж при ранньому весняному, і значно підвищує урожай.



Морква можна висівати і протягом всієї зими, якщо сніговий покрив буде не вищий 20-30 див. Для зимового посіву використовують спеціальні сівалки з фрезерним сошником, которые нарізують борозенки шириною 10-12 див.



Сіють морква рядовим або стрічковим способом. Найбільш ефективний стрічковий трьохрядковий посів (39 + 39 + 56 см або 15 + 15 + 45 см). Він дозволяє вирощувати на 1 га близько 1 млн. коріння, але застосовувати його потрібно лише на чистих від бур'янів землях. Особливо вигідні багаторядкові посіви в господарствах, що займаються вирощуванням моркви на пучковий товар (ранню продукцію). Проте найчастіше застосовують широкорядний посів з міжряддями 45 див. В цьому випадку полегшується механізована міжрядна обробка, але урожаї бувають невисокими із-за недостатнього числа рослин, що розміщуються на гектарі. Для рядового і стрічкового посівів використовують тракторні сівалки.



Морква можна розміщувати також квадратно-гніздовим способом: 60х60 або 70х70 см по 14-16 рослин в гнізді. Завдяки механізованій обробці посівів в двох напрямах відбувається значна економія ручної праці на проривке і прополці рослин і повышаєтся урожай в порівнянні з однорядним посівом. При квадратно-гніздовому посіві застосовується комбінована квадратно-гніздова сівалка з одночасним внесенням мінеральних добрив, а також звичайна обладнана спеціальними пристосуваннями.



Рекомендується також широкосмуговий посів моркви з шириною смуги 8-10 см і відстанями між смугами 40 див. Цей спосіб дозволяє рівномірно розмістити насіння в грунті, збільшити число рослин на гектарі і одночасно дати їм велику площу живлення. Крім того виключається така трудомістка операція, як проривка рослин, скорочується кількість прополок, оскільки після 1-2 прополок бадилля моркви змикається і перешкоджає зростанню бур'янів.



Посів моркви широкими смугами проводять сівалкою з полосовіднимі сошниками Філатова. Важливе ме­ропріятіє по догляду за посівами - знищення кірки для прискорення появи сходу морква за допомогою того, що обертається (ротаційною) навісної сапи, голкових або рубчастих катков, сітчастих або легких зубових борін. Боронування проводять впоперек рядків. Цей прийом збільшує кількість сходу на 27-40%, а урожай коренеплодів на 19-28%.

Спушення грунту, теж до появи сходу (по маякових культурах - редисі), на глибину 4-5 см проводять культі­ваторамі з однобічними лапами-бритвами. Як тільки позначаться рядки, моркву спушують другий раз на глибину 5-6 см залишаючи захисну смугу 8-40 див. Глибша культивація міжрядь може засинати землею схід, і вони загинуть.



Коли з'являться 3-4 листочка, приступають до третьої меж­дурядной обробки на глибину 8-10 див. Одночасне про­водят проріджування, залишаючи рослини на відстані 5-6 см один від одного (загущені посіви можна проріджувати попе­речним боронуванням легкими боронами). При широкополос­ном посіві проріджування зазвичай не роблять.



Після проріджування моркви дають першу підгодівлю (на 1 га 0,5 ц аміачної селітри, 1,5 ц суперфосфата0,5 ц хло­рістого калія). У подальшому спушення проводять у міру потреби, зазвичай після поливу на глибину 10-12 см куль­тіваторамі із стрілчастими універсальними лапами, залишаючи захисну смугу 10-15 див. Перед останньою міжрядною обробкою дають другу підгодівлю: 1-1,5 ц аміачною се­літри, стільки ж суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га. Підгодівля вносить: першу - на глибину 4-6 см і на 6-8 см від рядка, другу - на глибину 10-12 см в середину міжряддя.



Вживання механізації значно скорочує витрати праці на гектар посіву. Так, якщо на ручну обробку меж­дурядій витрачається в середньому 35 чіл.-дн. на 1 га, то при тракторній культивації - всього 0,11-0,17.



Морква добре відгукується на зрошування. Найбільшу надбавку урожаю забезпечують регулярні поливи. У завіси­мості від погодних умов за вегетаційний період моркви дають 5-7 поливів по 350-400 м3/га, при цьому в западинах не повинно утворюватися луж,які викликають вимокання і загибель моркви.



Поливи припиняють за місяць до повного дозрівання уро­жая, аби не викликати розтріскування коренеплодів.

Прибирання і зберігання

Ранню моркву прибирають щодня невеликими партіями для реалізації. У господарствах, де є великі холодильники, прибирають всі відразу. Моркву, призначену для зимового зберігання, треба прибрати до на­ступленія постійних заморозків нижче 2°, приблизно в третій декаді вересня. "Прихоплені" морозом коренеплоди не хра­нятся. При сприятливій погоді з прибиранням можна почекати, оскільки у вересні за добу урожай збільшується від 4 до 9 ц/га.



Моркву прибирають спеціальними морковоуборочнимі ком­байнамі або уручну, заздалегідь виорюючи корнепло­ди із землі свеклопод'емникамі, культиваторами, картофе­лекопателямі або плоскорізами. Свеклопод'емник СНШ-3 навішується на самохідне шасі останні типи машин - на трактори.



Лапи свеклопод'емников встановлюють так, щоб шкарпетки їх були зміщені від центру рядків на 35-40 див. Замість под­капивающих лап можна використовувати П-образные скоби. Останні дають хороший ефект па стрічкових широкополос­них посівах.



На культиваторах в якості робочих органів устанавлі­вают стрілчасті широкозахватні лапи, які кріплять так, щоб стійки їх відстояли від центру рядків на 5-7 див. На багаторядкових стрічкових посівах на брус культиватора замість широкозахватних лап можна кріпити ськобообразниє ножі.



При роботі свеклопод'емника або культиватора треба строго стежити, аби число виорюваних рядків за один проїзд дорівнювало числу рядків, що висіваються сівалкою, або кратно ним, інакше буде ушкоджуватися багато коренеплодів. Тракторні картоплекопачі використовують без каскадного елеватора щоб уникнути механічного пошкодження корне­плодов.



Комплекс машин для прибирання моркві потоковим способом полягає із збиральної машини і сортувального пункту. Машина причіпна, однорядна, типа бралки, застосовується на посівах з міжряддями 45 див. Пункт очищає моркву від грунту, сортує її на дві фрак­циі. Обслуговуючий персонал 20 чоловік, продуктивності 6 т/ч. Потокове машинне прибирання моркви скорочує витрати праці в 2,5-4 рази в порівнянні з використанням свекло­под'емников.



Вибрані із землі коренеплоди того ж дня обрізують. Залишені в купах з необрізаною бадиллям, вони енергійно випарюють вологу, швидко в'януть і погано зберігаються взимку. В продовольчій моркві листя обрізує повністю, а в маткової залишають черешки завдовжки 1-1,5 див. Одночасно з обрізанням виробляють сортування. На зберігання відбирають здорові коренеплоди, що добре сформувалися, а всі недорозвинені і пошкоджені використовують на корм тваринам.



Зберігають морква в спеціально пристосованих для цієї мети приміщеннях або в холодильниках. Найкраща температура 1-2° тепла, причем, чим швидше буде досягнута така температура, тим менше втрати коренеплодів взимку. Оптимальну вологість повітря (92-95%) поддержівают/вентіляцией.



За 10-15 днів до закладки моркви сховище дезинфікують сірою (30-50 г на 1 м3 приміщення), потім білять вапняним молоком і розкидають отруєні приманки проти гризунів. Коренеплоди укладають штабелями шириною 1-1,2 м і висотою 0,8-1 м, перешаровувавши їх вологим піском, сумішшю меленої крейди з ізвестью-пушонкой, а також на стелажах, в ящиках і контейнерах (1-7 ц), укритих синтетичною плівкою.



У сховищах морква добре лежить до кінця травня.



Заслуговує уваги зберігання продовольчої моркви в глухих ящиках-контейнерах, де лежкость коренеплодів підвищується завдяки накопиченню вуглекислого газу що перешкоджає розвитку хвороботворних організмів. Моркву засипають в ящики без перешарування піском, щільно закривають і ставлять в овочесховищі. Замість ящиків можна использовать бочки з м'якої деревини.



Маточники зберігати в контейнерах не можна, оскільки підвищений вміст вуглекислоти негативно позначається на відростанні нирок в насінних рослин. Для маточників відбирають коренеплоди вагою 80-120 т. Зберігати їх краще всього в овочесховищах, укладеними в штабелю і перешарованими вологим піском. Для зниження захворювань маткові коренеплоди при закладці на зберігання опилівают дустом ТМТД. Протравлені коренеплоди не можна споживати і на корм худобі.

Коренеплоди мають бути свіжими, цілими, без захворювань і пошкоджень, сухими непотворними з довжиною черешків не більше 2 див. Діаметр коренеплоду 2, 5—6 див. При перевезенню моркву упаковують в ящики і контейнери. Перевезення моркви в м'якій тарі і без тари для поточного вжитку допускається як виняток. Укладання в тару щільна. Коренеплоди кожного ботанічного сорту перевозять в окремій тарі.

Поради любителям

Для вигнали зеленого пера потрібно використовувати Лук-выборок. Садять мостовим способом. Ha 1 м2 Витрачають 10-12 кг вибірка Під час тієї, що вигнала лук 1-2 рази підгодовують аміачною селітрою (30-40 г...

Дивіться також



Шпинат

Шпинат - однорічна трав'яниста рослина з сімейства маревних. Велика холодостійкість, висока врожайність, порівняно легкий відхід і незначна витрата праці при його вирощуванні ставлять шпинат на одне з перших місць серед...
Розсадна культура

Якщо під попередники - капусту і огірки - вносили органічні добрива, то під зяб заорюють лише 4-4,5 ц/га, суперфосфату і 1 ц/га хлористого калія. Якщо ж торік гній не вносили,...

Вирощування у відкритому грунті

Великим попитом в населення, особливо рано навесні, користується зелений лук. Для тієї, що вигнала на перо використовують лук ріпчастий і батун. Лук ріпчастий на перо вирощують у відкритому грунті з...