Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

висаджують вносити грунт коренеплодів культури маточники моркви насіння підгодівля період посадкою проводять рази рослин садять семенникі способом суперфосфату урожай уручну


 

ГоловнаСтолові коренеплодиМоркваБоротьба з шкідниками

Боротьба з шкідниками


Морквяна муха

. Небезпечний шкідник. Зимує у стадії лялечки в грунті. Весной вилітають мухи, і при температурі 12-17° тепла самки відкладають яйця на землю біля рослин моркви. Через 10-15 днів отрождаются личинки, які вигризають в коренеплодах ходи іржавого кольору. Листя пошкоджених рослин робляться фіолетово-червоними, а потім жовтіють.



Одні з заходів профілактики по боротьбі з морквяною глибока для мухи оранка зябу, рання сівба.



Все стіловиє сорти моркви легко схрещуються між собою, з кормовими сортами, а також з дикими видами, і аби зберегти чистоту насіння, в господарстві рекомендується займатися насінництвом лише одного сорту. Під семенникі моркві треба відводити ділянки із злегка піднесеним рельєфом, аби раніше можна було приступити до посадки, і родючим грунтом. Органічні добрива (гній) краще вносити не під маточники, а під попередні культури. Грунт готують так само ретельно, як і під посів насіння. Кращі попередники - лук, капуста, томати, боби культури, кріп. Не можна висаджувати семенникі моркви після огірків соняшнику, гарбуза, що приголомшуються склеротинією.



Посадку маточників проводять рано навесні, як тільки можна виїхати в поле. Найбільш сприятлива температура для розвитку кореневої системи в початковий період 6-10° тепло. Зволікання з посадкою різко знижує урожай/семян. За 1-2 дні до посадки маточники вибирають з місць зберігання і сортують, видаляючи больниє і пошкоджені.



Садять уручну або механізованим способом. Перед посадкою уручну нарізують посадочні щілини тракторним культиватором, обладнаним підкормовими лапами. Моркву розвозять на тракторних візках і під час руху розкидають уподовж щілин. Робітники тут же висаджують їх так, щоб верхівки коренеплодів були на 1-2 см прикриті землею. Довкола кожного коренеплоду грунт обжимають.



Садять з міжряддями 70 і 90 см або стрічковим способом 90 + 50 + 40 див. У рядку рослини розміщують на відстані 35-40 см один від одного. На 1 га висаджують 35-40 тис. коренеплодів.



При механізованій посадці використовують рассадопосадочниє машини, дооборудуя їх катками, що накочують. Рассадопосадочниє машини на 1 га висаджують 30-32 тис. коренеплодів. Останнім часом для висадки маточників моркви стали застосовувати модернізовану бурякову посадочну машину.



Коли семенникі відростуть, проводять подкормку (1-2 ц аміачної селітри і 1-1,5 ц суперфосфату на 1 га). Друга підгодівля - на початку цвітіння, коли морква вимоглива до фосфорного і калійному живленню (1,5-2,5 ц суперфосфату і 1-1,5 ц калійної солі на 1 га). Для дружнішого дозрівання насіння при другій підгодівлі доцільно вносити по 30-35 кг/га бормагнієвих добрив. Хороший ефект дає рідка підгодівля семенников гнойовою рідотою (2-4 т/га), яку заздалегідь розбавляють в 3-4 рази водою і вносять після дощу або поливу рослин.



За вегетацію насінну ділянку 3-4 рази культивують, 2-3 рази прополюють уручну і 3-5 разів поливають по 350- 450 м3/га. Особливо важливі поливи в період дозрівання насіння.



Після 1 серпня слід прищипнути все пізно що з'явилися суцвіття. Перед зімкненням рядків семенников провести ручну прополку, видаливши всі крупні засмічені рослини, особливо ті, насіння яких трудноотделіми від насіння морква, - куряче просо крестовник, зірочник, берізку.



До прибиранню приступають, коли на семенниках дозріє 50% парасольок. При ручному прибиранні рослини висмикують з коренем, і снопіки укладають у валок для просушування. При механізованому зрізі жниваркою ЖУС-3,5 скорочуються витрати ручної праці, але зростають втрати насіння. Прибирати краще рано вранці (з 5-6 до 10 ч ранки), поки рослини вологі. Це запобігає втратам насіння. Обмолот ведуть комбайном при 200-400 об/мін барабана. Для звільнення насіння від шипіков (волосків) їх протирають на овочевій терці або пропускають ще раз через барабан комбайна, а очищають на віялках-сортуваннях, "Петкус-супер", на пневматичній колонці ОПС-1 або ОПС-2.



Очищені і відсортоване насіння розвішує по 45 кг і упаковує в подвійну тару. Середній урожай насіння моркви 6-8 ц/га. Схожість насіння зберігається протягом 2-3 років.



По стандарту, сортова чистота насіння першої категорії 98%, другою - 96%, третьою - 85%. Допустима домішка інших сортів і гібридову третій категорії не більше 2%. Для насіння першого класу схожість 70%, насіння основної культури 95%, насіння інших рослин 1200 шт./кг, з них насіння засмічених рослин не більше 1000 шт./кг. Агротехніка

Під хрін вибирають ділянки з легкою, багатою перегноєм грунтом, бажано річкові заплави. На важких глинистих грунтах урожай знижується коріння виходить недоброякісним, розгалуженим, прибирання їх важко. Зяб під хрін орють на...

Дивіться також



Поради любителям

На присадибній ділянці, де капуста займає невелику площу, всі роботи, природно проводяться уручну. Ділянку з осені перекопують на повний багнет лопатою з одночасним внесенням добрив. На 1 м2 площі вносять...
Кабачки і патисони

Кабачки і патисони Кабачки і патисони - овочеві гарбузи. Вживають їх в вигляді недозрілих молодих зав'язей в переробленому вигляді. Кабачки гасять, смажать фарширують, маринують, роблять з них ікру. Патисони консервують....

Боротьба з шкідниками

Бурякова блішка. Жук 3-4 мм у довжину. Величезна шкода заподіює буряку в перший період зростання, вигризаючи в листі дрібні круглі отвори, і аркуш засихає. У жарку і легковажну погоду шкода...