Насінництво
Насіння редису вирощують двома способами: посівом насіння на постійне місце у відкритий грунт або з попереднім вирощуванням маточників в захищеному грунті і пересадкою - їх в відкритий грунт. Ефективний пересадковий спосіб, що дозволяє проводити ретельний відбір коренеплодів по основних сортових ознаках - забарвленні, формі розміру. Насіння для продовольчих посівів можна отримувати безпересадочним способом.
Пересадкова культура на насіння. Маточники в парниках вирощують так само, як і продовольчий редис. На 1 га висадок потрібний 180-200 парникових рам, посів в які проводять: ранніх сортів за 30-35 днів до висадки, пізніх за 50-55 днів. В насінних коренеплодів залишають 1-2 центральних листочка, останні зрізають до черешків (4-5 см). Корінець теж підрізують, проставляя його довжиною 3-4 див. Оценку маточників можна проводити шляхом занурення їх відразу ж після прибирання у воду. Коренеплоди з щільною м'якоттю опускаються на дно судини - їх використовують для посадки, в'ялі спливають - їх вибраковують.
Маточники висаджують в кінці квітня - початку травня в день вибірки їх з парників. Якщо посадка затягується, редис в тарі (у 1-2 шаруючи) слідує помістити в холодний підвал або овочесховище, але не більш ніж на 6-7 днів. Для оберігання маточників від подвяданія і підвищень приживаності їх умочують в розчин глини з коров'яком, куди додають вофатокс (200 г на відро) для оберігання семенников від пошкодження капустяною мухою.
Ділянка готують восени. Під оранку Зябльовую бажано внести на гектар 20-30 т перегною, а за відсутності - обов'язково 2-3 ц суперфосфату, 1 ц хлористого калія. Якщо це не зроблено, треба внести органо-минеральную суміш до лунок при посадці. Весной під культивацію вносять 1,5-2 ц аміачнийй селітри і 2-2,5 ц суперфосфату на 1 га.
Висадку маточників редису роблять в щілині так само, як і моркві. Площа живлення 70х25 - 30 див. Після посадки обов'язковий полив. Найгостріше семенникі редису потребують полив в період проростання, цвітіння і на початку наливання насіння.
Коли маточники приживуться і у них почне відростати листя, проводять першу міжрядну культивацію з одночасною підгодівлею рослин аміачною селітрою (1-1,5 ц/га). Надалі обробки повторюють після кожного поливу або рясного дощу. Перед бутонізацією семенникі підгодовують суперфосфатом (1,5-2 ц/га).
Семенникам редису в період відростання сильно шкодять хрестоцвітні блішки, проти яких рослини опилівают дустом вофатоксу (15 кг/га), никодустом (40-50 кг/га) або кремнефторістим натрієм (10-15 кг/га). Велику шкоду заподіює капустяна тля. Для боротьби з нею проводять обпилювання семенников до цвітіння вофатоксом (10-15 кг/га), оприськивание0,2%-ним розчином анабазінсульфата з додаванням 0,4% господарського мила, 0,2%-ним розчином карбофосу або трихлорметафосу, 0,1%-ним розчином фосфаміду (витрата робочого розчину 400-450 л/га). В період цвітіння обробляти семенникі отрутохімікатами не можна, оскільки можна отруїти обпилюючих комах. Для кращого запилення на насінну ділянку необхідно вивозити бджіл.
Плоди редису не розтріскуються, тому прибирають їх в один прийом у фазі восковий стиглості насіння серпами, сінокосарками з валкообразователем, лафетними жниварками. У зрізаних рослинах насіння дозріває. Обмолочують їх комбайном з підбирачем або на молотарках з числом зворотів барабана 400-500 в хвилину. Невеликі партії семенников можна обмолочувати на цементованому або такому, що добре укотив земляному струму колесами тракторів. Очищають насіння спочатку на віялках-сортуваннях, потім на сортуванню". Щупле насіння і дрібне сміття можна відокремити на пневматичній колонці.
Пряновкусовиє овочі
Чабер. Однорічна рослина сімейства губоцветних. У їжу вживають свіже і сушене листя як пряну приправу до салатів, рибних і грибним блюдам, томатним соусам, маринадам і при засолі огірків. Вони содержат...
Дивіться також
Агротехніка
Під хрін вибирають ділянки з легкою, багатою перегноєм грунтом, бажано річкові заплави. На важких глинистих грунтах урожай знижується коріння виходить недоброякісним, розгалуженим, прибирання їх важко. Зяб під хрін орють на... | Закон України Про кооперацію
Згідно ст.14 Закону України «Про кооперацію» асоційований член кооперативу - фізична або юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член... |
Зимові теплиці
У зімнїх теплицях в грудні - січні розсаду вирощують з досвечиванієм і розставлянням. Розставляння - просторіше розміщення розсади - покращує умови освітленості. Для літньо-осіннього звороту розсаду вирощують при природному освітленні....
|