Хмельницьке садове товариство Росток
 





Облако тегов

аміачної бур'янів буряк води глибину зберігання калія коренеплоди культивацію листя насіння період появи прибирання пробудження проводять селітри суперфосфату сходу хлористого


 

Агротехніка


Їдальню буряк краще всього вирощувати після капусти, картоплі, огірків, томатів гороху.


Зяб орють на глибину 30-32 див. При меншому орному горизонті застосовують грунтопоглиблювачі. Дає високі урожаї на землях, що добре удобрюють. Тому під зяб рекомендується вносити на кожен гектар 20-30 т гною, що добре перепрів, 2-2,5 ц суперфосфату і 1 ц хлористого калія. Якщо ж осінню добрив не вносили, то під весняну культивацію треба внести 10-15 т перегною, 1,5 ц аміачної селітри, 1-1,5 ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га.



Рано навесні проводять двократне боронування зябу з шлейфуванням, а при настанні фізичній стиглості для провокації проростання бур'янів - культивацію на глибину 8-10 см з одночасним накоченням катками. Під глибоку культивацію рекомендується закласти протизлаковий гербіцид ТХА по 10 кг д. н, на 1 га. У на тихий дослідах від дії ТХА засміченість поли знитиснула і в 4 рази. Вторинну культивацію проводять за 1,5-2 ч До посіву на глибину 6-7 див.



Існує декілька способів передпосівної підготовки насіння столового буряка - замочування у воді і живильних розчинах обробка витягом з проса, дражірованіє, розділення на фракції (великі 5-6 мм, середні 3-4 мм і дрібні 1,5-2 мм) і ін.



Найбільш простий спосіб підготовки насіння буряка до посеву—виделеніє крупних фракцій насіння, а потім їх пробудження. Калібрують насіння на решетах з круглими або довгастими отворами в 3,5-4 мм а для пробудження їх зволожують в 5 прийомів рівними частинами води, яку беруть в кількості 100% від ваги сухого насіння. Перше зволоження не вимагає ні обігріву приміщення, ні підвищення температури води. Наступного дня при вторинному змочуванні насіння воду підігрівають до 18-25°, в приміщенні має бути така ж температура. З цього другого дня і починається пробудження насіння. Через 3-4 ч після вбирання всієї води підливаюттретю порцію, і через такі ж проміжки часу - четвертую і п'яту. Весь процес зволоження триває 3 дні. За цей час насіння кілька разів перемішує. Потім їх розсипають тонким шаром і підсушують до сипкого стану. Перед посівом протравлюють ТМТД (8 г на 1 кг насіння) проти коренеїда в тих, що протравлюють. Набрякле насіння обов'язково висівати у вологий грунт.



Сіють буряк рано, услід за морквою і луком, коли в грунті є достатній запас волога, а температура на глибині закладення насіння досягне б-8° тепла.



Для здобуття ранньої пучкової продукції виробляє підзимовий посів до настання стійких заморозків з таким розрахунком, аби насіння восени не встигло прорости. Для зимової сівби краще використовувати Грібовськую плоску А-473.



На чистих від бур'янів ділянках столовий буряк краще сіяти стрічковим способом по схемі 50 + 20 і 39 + 39 + 56 см, на більш засмічених - однорядковим з міжряддями 45 див. Норма висіва 10-12 кг/га. При посіві крупним насінням, що калібрується, норма висіву знижується до 6-7 кг/га. Це дає можливість вирощувати столовий буряк без проріджування. Глибина закладення насіння 5-би див. Внесення до рядків при посіві повного мінерального добрива (N15, P15, K20 на 1 га) підвищує урожай коренеплодів.



У початковий період, від сходу до появи 4-би листя, буряк зростає повільно і в цей час їй особливо шкодять бур'яни і грунтова кірка. Грунтову кірку що утворилася до сходу і після сходу буряка, руйнують гладкими і голчаними дерев'яними катками, легкими сітчастими боронами, що обертаються навісними сапами. Руйнування кірки треба вести навскоси посівних рядків швидкість руху знарядь не повинна перевищувати 3 км/ч.



Після появи сходу грунт весь час треба містити в рихлому і чистому від бур'янів стані. За літо до повного зімкнення листя в міжряддях проводять 4-5 обробок навісним ротаційним культиватором на глибину 4-6 зм.Глибше спушення ушкоджує коріння. Його потрібно проводити лише при сильному ущільненні грунту застосовуючи долотоподібні лапи.



За період вегетації на посівах проводять 2-3 ручних прополки з сапанням, а при загущенні рослини проріджують у фазі двох пар листя, залишаючи їх в рядку на відстані 6-8 см один від одного. При рідкому стоянні коренеплоди досягають великих розмірів якість їх погіршується. Бажано, аби діаметр товарних коренеплодів не перевищував 10 див.



Перший поливши дощувальними установками виробляють після появи сходу, другий - у фазу 2 пар листя (після проріджування), останні - у міру потреби. Всього за вегетаційний період буряк поливають 4-5 разів.



Підгодівля вносять двічі: при появі 3-5 справжнього листя (1 ц аміачної селітри, 1 ц суперфосфату і 0,5 ц хлористого калія на 1 га) і через 20-30 днів після першої (1-1,5 ц суперфосфату, 0,5 ц хлористого калія і 0,5 ц аміачної селітри на 1 га).



Прибирання і зберігання. Вибіркове прибирання буряка на пучкову продукцію в кінці червня - початку липня, коли коренеплоди досягнуть 3-4 см в діаметрі. Їх разом з бадиллям висмикують із землі, обтрушують, укладають в ящики і відразу ж відправляють в торгівельну мережу. Зберігання в холодильниках при температурі 0° може бути лише короткочасним. У другій половині липня буряк вже має досить крупні коренеплоди, придатні для реалізації без бадилля. При вибірковому прибиранні висмикують найбільш великі коренеплоди, які до часу суцільного прибирання переростуть.



Суцільну прибирання починають в кінці вересня і закінчують до настання заморозків не нижче 2-3°. Коренеплоди підкопують свеклопод'емникамі, картоплекопачами скобою, плоскорізами, потім збирають в купи. Бадилля не обрізують, а відкручують оскільки при обрізанні відбувається дуже велика втрата соку. Коренеплоди сортують відповідно до вимог гт;шдл|>тл; мелкпе, діаметром 3—5 см, використовують на вигонку гнеколишкл в теплицях і парниках в зимовий і ранній ігпчшпі період або згодовують худобі.



Па зимове зберігання буряк закладають до настання стійких морозів. У овочесховищах коренеплоди зберігають насипом до 1,6 м заввишки або укладеними у штабелю до 1 м заввишки і 2-3 м шириною; між штабелями залишають півметрові доріжки. Температуру в сховище підтримує 1-3° тепло, відносну вологість повітря 85-90%.



Коренеплоди столового буряка мають бути цілими, свіжими, без захворювань, немокрими незабрудненими, без пошкоджень шкідниками, одного ботанічного сорту, довжина черешків не більше 2 див. М'якоть соковита, темно-червона. Розмір коренеплоду по найбільшому поперечному діаметру 5-14 див. Перевозять буряк в ящиках і контейнерах. У тару укладають щільно.



Вигнала борщу.

Для тієї, що вигнала борщу придатні коренеплоди вагою 5060 р. Садять їх в теплиці і парники мостовим способом, не засинаючи верхушечниє нирки землею (на 1 м2 10-2 кг посадочного матеріалу), поливають один раз у 8-10 днів. При оптимальній температурі 18-200 тепла та, що вигнала продовжується 35-45 днів. З 1 м2 отримують 12-15 кг продукції. Багатолітні овочі

Спаржа. Багатолітнє рослина. На одному місці культивується 15-20 років. Споживають молоді ніжні втечі, що знаходяться в землі. Вони етілірованни, вибілені, при появі із землі зеленіють, грубіють. Молоді побегі містять амінокислоту...

Дивіться також



Під рамою і плівкою

Для здобуття раннього урожаю застосовується культура огірків під рамами або світлопрозорими плівками. У окремих господарствах ранні огірки вирощують на холодних грядках, укритих парниковими рамами або легкими дерев'яними каркасами, обтягнутими світлопрозорою...
Листові овочі

З листових овочів для півночі республіки найбільше значення мають кріп і шпинат, салат. Виняткова скороспілість і холодостійкість цих культур дозволяють отримувати урожай з відкритого грунту вже ранньою навесні. Листові овочі...

Шпинат

Шпинат - однорічна трав'яниста рослина з сімейства маревних. Велика холодостійкість, висока врожайність, порівняно легкий відхід і незначна витрата праці при його вирощуванні ставлять шпинат на одне з перших місць серед...