Томати
Батьківщина томатів - Південна Америка. Як овочева рослина вперше згадується в 1778 р.
Плоди містять 4-7% сухих речовин, 2-4,2% Цукрів, 0,3-0,6% кислот, 0,9% азотистих речовин, 0,5% мінеральних солей. За змістом вітамінів вони лише трохи поступаються лимонам і апельсинам. Вітаміну С в них міститься 20-33 мг%, каротину - 0,6%, а також вітаміни B1, В2, PP.
Високі смакові якості томатів, широкі можливості вжитку їх в свіжому і переробленому вигляді зробили цю культуру дуже популярною в нашій країні. Але томати займають лише близько 10% площі овочевих культур, що, безумовно, мало. При правильному підборі сортів і хорошою агротехніці можна отримувати високі урожаї стиглих плодів і на півночі.
У умовах помірного клімату томати є однорічними трав'янистими рослинами. Стебло у них сильно гілкується, утворюючи багато бічних втеч - пасинків. На стеблі після 7-10 аркуша з'являється .соцветіє, і він перестає зростати.
Функції головного стебла переходять на верхній бічний побет.
Томати мають потужну кореневу систему, що швидко розвивається. В дорослої рослини особливо при безрассадной культурі, вона може проникати на глибину 1,5 м, в сторони поширюватися до 1,2 м. Листя двох типів: звичайні непарноперисті розітнуті і картопляного типа. Забарвлення їх може бути зеленою, жовто-зеленою і темно-зеленою. Квітки обох статей дрібні, зібрані в кисть. Томати рослини, що самозапилюються, по в жарку суху погоду можливо і перекрєєтноє запилення за допомогою вітру і комах.
Плоди бувають всілякої форми (кулевидні, плоскі, ребристі, слівовідниє) і забарвлення (малинові, червоні, рожеві, оранжево-червоні, жовті, золотисті і білі). Вага їх вагається від 10 г до 1,2 кг Плоди мають від двох до восьми камер.
У своєму розвитку плід проходіт дві фази: після цвітіння протягом 27—32 днів зростає, а потім 12-15 днів дозріває, продовжуючи також зростати. При цьому він міняє забарвлення з зеленою на бланжеву (молочна стиглість), потім на рожеву і червону. Насіння плоскі, трикутно-ниркоподібної форми, густо покриті волосками. Маса 1000 насіння 2,7-3,3 р.
Томати - теплолюбиві рослини. Оптимальна температура для зростання вдень 20-25°, вночі 12-15° тепло. При зниженні температури нижче 15° вони не квітнуть, при 10° припиняють зростання, а при мінус 1,5° гинуть. Але і дуже високі температури їм шкідливі. При 33° зростання рослин сповільнюється, а при 35° припиняється фотосинтез; якщо ж в цей час спостерігається ще і низька відносна вологість воздуха, то відбувається опадемте зав'язі. При температурі 25-30° і помірній вологості грунту результати з'являються на 5-6 день. Якщо температура грунту не перевищує 11°, то насіння майже не проростає. Проте насіння, прошедшие термічний гарт, дає дружний схід при 8° тепло і нижче.
Вимогливі до світла, на затінених ділянках плодоносять погано. У теплицях взимку при слабкій освітленості зацвітають лише на 80-85 день після появи сходу, у той час як при весняній культурі на 40-50 день. При високій вологості повітря рослини сильно приголомшуються грибними, хворобами. Крім того, пилок не висипається з пильовиків, а значить, не відбувається запліднення квіток. Оптимальна вологість повітря для них 50-60%.
До вологості грунту томати пред'являють помірні вимоги під час зростання (60-70%) і підвищені - в період плодоносіння (80-90%).
СтаттіБаклажани
Як овочеву культуру, баклажани почали вирощувати в Європі і Росії з XVII століття. Використовують їх для приготування самостійних блюд, але головним чином в консервній промисловості. Споживають ті, що закінчили зростання,...
Дивіться також
Сорти капусти
Капуста белокочанная . По довжині вегетаційного періоду від появи сходу технічної стиглості сорту капусту ділять на шість груп, але в практичному овочівництві виділяють три групи сортів: ранні (95-120 днів), середні... | Пряновкусовиє овочі
Чабер. Однорічна рослина сімейства губоцветних. У їжу вживають свіже і сушене листя як пряну приправу до салатів, рибних і грибним блюдам, томатним соусам, маринадам і при засолі огірків. Вони содержат... |
Редис
Редис - коштовна овочева культура. Скороспілість, різноманітність по термінах дозрівання і способам культури дозволяють мати свіжий редис впродовж декількох місяців у році. Особливо коштовний він навесні. Редис містить багато вуглеводів,...
|